Porodnice v Kroměříži musí zůstat zachovaná, říká starosta Jaroslav Němec

| 04.01.2018 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Radnice zásadně odmítá rušení porodnice v Kroměříži. Tato možnost se jako varianta objevila v pracovním dokumentu Zlínského kraje a zmínil ji v rozhovoru v tisku také hejtman Jiří Čunek. „Je to pro nás nepřijatelné a budeme dělat maximum pro to, aby porodnice v nemocnici v Kroměříži zůstala,“ uvedl starosta Jaroslav Němec.

Rozhovor hejtmana vyšel před svátky, Čunek tehdy vedení Kroměříže ujistil, že se porodnici rušit nechystá. Podle něj je ale problém se zdravotními pojišťovnami. Čunek uvedl, že podle pojišťovny má být porodnice jen tam, kde je více než 800 porodů. „Nevím, kde pan hejtman čerpal podklady pro své vyjádření,“ uvedl Oldřich Tichý, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR (VZP).

Podle něj končí k 31. prosinci 2018 obecně lůžkovým zařízením v ČR dosavadní smlouvy s VZP. „To je běžná praxe – smlouvy jsou vždy uzavírány na časově omezenou dobu několika let,“ dodal Tichý s tím, že v následujících dvanácti měsících mají všechny zainteresované strany prostor pro jednání o dalším postupu.

„VZP je připravena tento prostor využít k nalezení takového řešení, které bude pro její klienty garantovat zajištění dostupné a zároveň kvalitní a bezpečné zdravotní péče. Nicméně předjímat nyní, o bezmála dvanáct měsíců dříve, jak budou smlouvy mezi VZP a jednotlivými nemocnicemi vypadat, by bylo ryze spekulativní,“ doplnil Tichý.

Podle něj bude hrát roli velké množství kritérií. Mezi nimi nebude chybět pohled odborných autorit v daném medicínském oboru, legislativou daná hustota jednotlivých zdravotnických zařízení, dlouhodobé trendy ve vývoji medicíny či demografické změny.

Kroměřížská nemocnice loni měla 660 porodů, v roce 2016 jich bylo 655 a o rok dříve 628. „Zájem rodiček o kroměřížskou porodnici je vzrůstající. Zveřejnění záměru zrušení jí ale ubližuje. Přitom porodnice v Kroměříži poskytuje špičkové služby,“ mínil Němec.

Mluvčí nemocnice Veronika Klímová potvrdila, že myšlenka rušení porodnice mezi lidmi koluje. „Již se na nás obrátilo několik maminek s dotazem, zda k nám mohou přijít, nebo zda budeme zavírat. Samozřejmě je chceme uklidnit, že porodnice funguje i nadále,“ řekla Klímová.

Gynekologicko-porodnické oddělení v Kroměříži je vyhledávané pro svou rodinnou atmosféru a individuální přístup. Pokud by Zlínský kraj, který je zřizovatelem Kroměřížské nemocnice, porodnici zrušil, zaniklo by podle výše zmíněného pracovního dokumentu hejtmanství i dětské oddělení. O práci by tak přišlo celkem asi 70 kmenových zaměstnanců.

Zastupitelstvo Zlínského kraje loni 18. prosince přijalo usnesení, kterým uložilo radním předložit na příští zasedání návrh koncepce rozvoje nemocnic založených Zlínským krajem, a to včetně personálního, finančního a organizačního zabezpečení. Hejtman Čunek v tisku uvedl, že změny by se mohly týkat i dalších oddělení kroměřížské nemocnice.

Jednat se prý bude o zrušení lůžek na očním oddělení a ohrožena je také ortopedie. „Budeme jednat se Zlínským krajem o tom, aby se zdravotní péče o obyvatele Kroměříže a celého Kroměřížska plánovanými změnami nezhoršila. Lidé z města i okolí mají nárok na stejně kvalitní a dostupnou péči, jakou mají obyvatelé ostatních regionů Zlínského kraje,“ uzavřel Němec.

Sdílejte článek

Tisknout článek