Papírové souznění spojí klienty domovů s vnějším světem

| 03.11.2020 | Šárka Kučerová

Tiskové zprávy

Sociální izolaci klientů v pobytových zařízeních Sociálních služeb města Kroměříže (SSKM) pomůže zmírnit a třeba i zpříjemnit nová aktivita s názvem P.S. - Papírové souznění. Připravují ji pracovníci městských sociálních služeb a zanedlouho se do ní bude moct zapojit kdokoliv, kdo bude mít chuť napsat tradiční dopis.

„Pro obyvatele domovů sociálních služeb je současná situace, kdy zdraví a život nás všech ohrožuje covid-19, mnohem složitější a smutnější než pro kohokoliv jiného. Jsou odloučeni od svých blízkých… Nemají možnost se s nimi setkat v domově – návštěvy sem nemají přístup od konce září, ani sami nemohou z domova odejít – od poloviny října platí zákaz opouštět zařízení. Proto uvítají jakoukoliv možnost navázat kontakt se světem mimo domovy,“ řekl místostarosta Vít Peštuka.

Izolace seniorů, kteří byli zvyklí setkávat se s příbuznými a známými, je nepříjemná a může být i nebezpečná. Každá aktivita, každá drobnost, každý nápad, který jim umožní propojit se s životem mimo zařízení, je proto přínosná. Plán je v tomto případě jednoduchý. P.S. – Papírové souznění chce lidem připomenout, že nepotřebují složitou techniku a mimořádné dovednosti, aby mohli pomoci. Postačí napsat dopis či vzkaz a poslat ho do organizace Sociální služby města Kroměříže, kde už mu najdou správného adresáta. Dopisy obyvatelé domovů dobře znají a k papíru a tužce, aby mohli na příchozí dopis odpovědět, většinou nepotřebují asistenci personálu.

„Projekt bychom rádi spustili ve druhém listopadovém týdnu. Věříme, že tak mohou vzniknout i dlouhodobá přátelství. Hledáme cesty, které spojí lidi s lidmi, ať už seniory z domovů s jejich vrstevníky, kteří žijí doma, nebo třeba s rodinami s dětmi. Připravena pomoci je řada partnerů a osobností, které nápad zaujal. Patří k nim také projekt MAP II realizovaný městem Kroměříží,“ doplnila Dagmar Klučková, ředitelka SSKM.

Aktivita P.S. je součástí projektu s názvem Alzheimerův uzel, který je zaměřený na podporu osob postižených demencí žijících v zařízeních SSKM. Cílem projektu je zvýšení kvality sociálních služeb a sociální práce. Tento přístup klientům umožní spokojený a co nejpozitivnější život v zařízeních jak s využitím nejnovějších poznatků a techniky, tak především prvků „zdravého selského rozumu", respektu, úcty a spolupráce.

Aktuální informace a přesné pokyny pro ty, kdo se budou chtít do programu zapojit, budou k dispozici v následujících dnech a na internetové stránce https://www.sskm.cz/informace/o-projektu/187-185.

Sdílejte článek

Tisknout článek