Osobnosti výtvarného umění a jejich díla na filmovém plátně představí cyklus Umění v kině

| 23.01.2023 | Šárka Kučerová

Tiskové zprávy

Milovníci výtvarného umění se mohou prostřednictvím filmového plátna v kině Nadsklepí seznámit s životními příběhy a díly významných malířů světového významu. Cyklus Umění v kině představuje fascinující svět výtvarného umění do nejjemnějších detailů. Čtyři dokumenty, které se budou od února do května promítat v Nadsklepí vždy poslední neděli v měsíci od 18 hodin, zavedou diváky na výpravy do nitra mimořádně talentovaných umělců i na exkurze do útrob proslulých světových galerií. Postupně se představí výjimečné osobnosti Sandro Botticelli, Raffael Santi, Paul Gauguin a Edvard Munch.

„Věřím, že diváky zaujme cyklus dokumentů o významných malířích stejně, jako je zajímají a jsou hojně navštěvované třeba aktuálně probíhající záznamy baletních inscenací z londýnské Royal Opera House. Filmové plátno umožní návštěvníkům představení užít si výtvarná díla do nejmenších detailů,“ řekl radní Jiří Kašík.

Cyklus zahájí 26. února dokument Botticelli – Florencie a Medicejští. Výjimečný Sandro Botticelli je jedním ze symbolů renesančního umění a k jeho nejvýznamnějším dílům patří Jaro či Zrození Venuše. 

Poslední březnová neděle (26. 3.) bude patřit promítání filmu Raffael – mladý génius. Osobnost a význam Raffaela Santiho se nachází zejména v jeho působivých portrétech žen, v nichž dokázal zachytit ideál nebeské krásy.

Dokument Gauguin na Tahiti – ztracený ráj představí 30. dubna osobnost a příběh geniálního malíře i životního rebela Paula Gauguina, kterého nezkrotná touha po svobodě přivedla až na druhý konec světa.

Posledním dokumentem cyklu Umění v kině bude 28. května snímek Munch – láska, duchové a upíří ženy. Ten vrhá nové světlo na osobnost Edvarda Muncha, který se při svém studiu lidské duše pokusil vložit emoce a svou představu času na papír a plátno.

Dokumenty Umění v kině je možné zhlédnout jednotlivě, ale za výhodných podmínek je možné si pořídit předplatné na kompletní cyklus. Vstupenky lze zakoupit v pokladnách Domu kultury v Kroměříži.

Sdílejte článek

Tisknout článek