Originální nástěnný kalendář radnice kombinuje historii a realitu

| 21.11.2017 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Třináct pohledů na již neexistující Kroměříž přináší nový nástěnný kalendář, který na rok 2018 vydala zdejší radnice. „Originální koláže historických fotografií s totožnými současnými pohledy na ulice, náměstí i jednotlivé stavby přinášejí natolik působivý výsledek, že je mnohdy obtížné historii a současnost rozeznat,“ uvedl starosta Jaroslav Němec.

Kalendář je v prodeji ode dneška v Turistickém informačním centru za 140 korun. „Kalendář nabízí průřez jedním stoletím v Kroměříži a zachycuje změny, kterými za tu dobu město prošlo. Jsou v něm snímky prvorepublikové, meziválečné i z pozdějších let,“ prozradil vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu Pavel Zrna. Podle něj není náhodou, že kalendář budou mít lidé na očích po celý rok stého výročí vzniku samostatného Československa.

S prvotní myšlenkou se radnice obrátila na studentku Hanu Čechlovskou, která už obdobné kroměřížské téma zpracovala ve své školní práci. „Bylo však třeba vyhledat jiné vhodné dobové snímky, a to nejen v dostatečné tiskové kvalitě, ale také s takovou kompozicí, která umožnila nafocení současných snímků na totožných místech,“ dodal Zrna.

Historické fotografie do kalendáře poskytl Státní okresní archiv Kroměříž a Muzeum Kroměřížska, současné snímky nafotila Hana Čechlovská sama a vytvořila i finální grafickou koláž. Originální nástěnné kalendáře vydává kroměřížská radnice několikátým rokem. Například ten letošní přináší kombinaci zdejších architektonických skvostů, stylových dobových scén a pohledů na noblesní stoletá loukoťová vozidla.

Sdílejte článek

Tisknout článek