Odpadový den přiblíží, co všechno lidé házejí do popelnic na komunální odpad

| 21.09.2023 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Kroměřížská radnice připravuje odpadový den, který se uskuteční v úterý 3. října od 9:00 do 14:00 na Velkém náměstí. „Jedná se o zábavně vzdělávací akci o tom, jak správně třídit odpad. V popelnicích na komunální odpad totiž končí hodně odpadu, který by se dal vytřídit. Návštěvníci odpadového dne si to budou moci ověřit v praxi, kdy si na náměstí společně obsah takové nádoby na komunální odpad ukážeme,“ uvedl místostarosta Karel Holík.

Akci společně pořádají město Kroměříž, společnost EKO-KOM a Zdravé město Kroměříž. Odpadový den je součástí kampaně, prostřednictvím které město upozorňuje občany na význam třídění odpadů a na náklady, které je nutno na odpadové hospodářství vynaložit. Součástí kampaně budou i nové internetové stránky věnované nakládání s odpady, jejichž vytvoření nedávno schválila městská rada. „Nový web poskytne občanům přehledné informace o systému odpadového hospodářství v Kroměříži,“ doplnila Kristýna Valentová z radničního odboru služeb.

Kroměříž letos zaplatí za svoz a likvidaci odpadů více než 62 milionů korun. Z poplatku za svoz a likvidaci komunálního odpadu radnice v letošním roce počítá s příjmem cca 11,7 milionu korun. Město je polovičním vlastníkem společnosti Biopas, která v Kroměříži zajišťuje svoz a likvidaci odpadů. Jako podíl na jejím hospodářském výsledku by letos mělo získat 13 milionů korun. Od firmy EKO-KOM by radnice měla jako platbu za tříděný odpad obdržet asi čtyři miliony korun. Město by tak za odpadové hospodářství mělo letos doplácet kolem 33 milionů korun.

Nejnákladnější na odpadovém hospodářství je ukládání směsného komunálního odpadu na skládku. Město se proto podle Holíka snaží jeho množství snižovat. „Jinak bude město za svoz a likvidaci odpadů platit stále vyšší a vyšší částky,“ dodal Holík.

Základní sazba poplatku za svoz a likvidaci odpadů je pro občany stejná už od roku 2004 – činí 492 korun. Srovnatelnou částku platí letos občané Uherského Hradiště – 500 korun. Od začátku roku 2024 ale Uherské Hradiště poplatek zvýšilo na 1000 korun. V Holešově lidé platí 696 Kč, v Hulíně je poplatek 800 korun, v Olomouci 804 Kč a ve Zlíně 900 korun.

Sdílejte článek

Tisknout článek