Občanské průkazy a pasy se vyřizují na Hanáckém náměstí

| 01.04.2019 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Občanské průkazy a cestovní doklady si lidé ode dneška mohou vyřizovat v budově bývalého posádkového domu armády na Hanáckém náměstí. Původní prostory oddělení správních agend na Husově náměstí bude město rekonstruovat a po stavebních pracích zde instaluje dvě nové velké rotační kartotéky. „Stěhování proběhlo bezvadně, všechno funguje,“ uvedla vedoucí odboru občansko-správních agend Ivana Bukovská.

Oddělení pro zajištění evidence obyvatel, tedy zejména pro rušení a přihlášení trvalého pobytu, a vydávání občanských průkazů a cestovních dokladů v bývalém posádkovém domě armády využívá tělocvičnu a čtyři navazující kanceláře. Přestěhován tam byl veškerý nábytek a technika i stávající kovové kartotéky, z nichž každá váží kolem 500 kilogramů. „Děkuji všem, co se na stěhování podíleli. Jsem rád, že se to povedlo,“ dodal starosta Jaroslav Němec.

Práce na Husově náměstí by měly být hotové do konce roku. Rotační kartotéky neboli rotomaty usnadní úředníkům dosud pracné vyhledávání a manipulaci s papírovými kartotékami, která je náročná časově i fyzicky. Rotomaty jsou vysoké 5,8 metru, široké přes tři a hluboké 1,3 metru. Každý váží téměř 5,5 tuny a má 44 pater, jedno unese 100 kilogramů. Uvnitř stroje jsou výsuvné zásuvky, v každé je pět přihrádek. Rotačku lze ovládat manuálně i pomocí řídícího počítače.

Další fotografie


Sdílejte článek

Tisknout článek