Nasvícená radnice upozorní na Den dárců kostní dřeně

| 12.09.2023 | Šárka Kučerová

Tiskové zprávy

Na sobotu 16. září vychází Den dárců kostní dřeně. Kroměříž a jeho obyvatelé si jej letos připomenou červeně nasvícenou budovou radnice. O symbolickou spolupráci na propagaci dárcovství kostní dřeně požádal město Kroměříž Český registr dárců krvetvorných buněk při Institutu experimentální medicíny (IKEM). „Transplantace krvetvorných buněk pomáhá zachránit pacienty s vážnou poruchou krvetvorby a pro mnoho z nich je jedinou nadějí na život. Den dárců kostní dřeně připomíná důležitost existence registru dárců. Zároveň připomíná a oceňuje ty, kteří svým zápisem do registru dávají šanci a naději lidem, jež pomoc potřebují,“ řekl starosta Tomáš Opatrný.

Kroměřížská radnice nasvícená u příležitosti loňského památného dne sokolstva.

Den dárců kostní dřeně si v sobotu připomene víc než 50 zemí. V České republice se letos do osvěty a poděkování dárcům rozsvícením červeného světla na budovách úřadů, ale i na historických objektech a památkách, v době od 19 do 23 hodin zapojují rekordní množství institucí.

Vstup do registru dárců kostní dřeně neznamená automaticky darování. K němu dojde kvůli nutnosti shody v krevních znacích jen u zhruba jednoho procenta registrovaných. Registrace je v Českém registru dárců krvetvorných buněk možná do 41. narozenin, lidé v něm zůstávají do 55 let. Proto je potřeba neustále doplňovat databázi o nové dárce.

Sdílejte článek

Tisknout článek