Na kroměřížské radnici zasedalo žákovské zastupitelstvo

| 17.10.2023 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Velká zasedací místnost městského úřadu dnes patřila ustavujícímu zasedání Žákovského zastupitelstva města Kroměříže. Děti ze základních škol a nižšího stupně gymnázií se proměnily v zastupitele a absolvovaly jednání, které se podobalo skutečnému zasedání zastupitelů. Součástí byla i volba starosty, kterým se v tajné volbě stal Manuel Acosta z Gymnázia Kroměříž. „Chtěli jsme, aby si mladí lidé zkusili roli zastupitele. Aby na vlastní kůži zažili, jak složité někdy je domlouvat se s cizími lidmi a prosazovat nějaký projekt,“ uvedla radní města Vladimíra Vondráčková, která stála u zrodu myšlenky uspořádat jednání žákovského zastupitelstva.

Členové žákovského zastupitelstva a členové vedení města. Vlevo stojí starosta žákovského zastupitelstva Manuel Acosta a uprostřed starosta Kroměříže Tomáš Opatrný.

Tři desítky dětí ze ZŠ Oskol, Komenského náměstí, Zachar, U Sýpek, Slovan, Církevní základní školy a z nižšího stupně Gymnázia Kroměříž a Arcibiskupského gymnázia přivítal starosta města Tomáš Opatrný. „Jsme rádi, že se rýsuje nová generace, která má zájem o dění ve městě,“ řekl Opatrný, který mimo jiné čelil otázce dětí, proč se chtěl stát starostou. „Je otázka, jestli jsem to vůbec chtěl, ale okolnosti k tomu vedly. Za malou chvíli mě ale vystřídá jeden z vás,“ odpověděl před volbou dětského starosty s úsměvem Opatrný. Zvolený starosta dětského zastupitelstva Acosta záhy kolegům ze žákovského zastupitelstva poděkoval za zvolení. Třináctiletý hoch umí čtyři jazyky, má rád hlavolamy i sport a je aktivní v žákovské samosprávě gymnázia.

Zastupitelstvo nemělo daleko k reálnému jednání. Dětští zastupitelé tak nejprve museli předložit „ověření platnosti volby člena zastupitele“ a složit slib zastupitele. Po schválení programu si zvolili starostu a místostarostu, kterým byl zvolen Alex Knap ze ZŠ U Sýpek, a také zbylé členy rady. Každou školu v ní zastupuje jeden žák. „Žákovské zastupitelstvo čekají celkem čtyři zasedání, na kterých budou děti pracovat ve výborech zaměřených na školství a sport, oblast sociální, kulturní a životního prostředí. Jejich cílem bude shodnout se na projektu, na který město dá peníze a bude ho realizovat,“ doplnil místostarosta Pavel Motyčka, který děti jednáním provázel. Podle místostarosty Karla Holíka, který má na radnici na starost školství, by si děti měly roli zastupitele především užít. „Chtěl bych, abyste si to vyzkoušeli a abyste z toho měli dobrý pocit,“ oslovil školáky Holík.

Další fotografie


Sdílejte článek

Tisknout článek