Na hrdinství našich vojáků nesmíme zapomenout, řekl pravnuk generála Svobody

| 04.05.2022 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Památku generála Ludvíka Svobody a jeho rodiny dnes uctili účastníci pietního aktu na kroměřížském hřbitově. Položením věnců a květin ocenili a připomněli si Svobodovo hrdinství při bojích o osvobození Československa od nacistických okupantů. „Ludvík Svoboda měl velký podíl na osvobození Československa. Jeho jméno je navíc s městem Kroměříž pevně spojeno,“ uvedl starosta Jaroslav Němec.

Pietního aktu k uctění památky generála Ludvíka Svobody se zúčastnil i jeho pravnuk Miroslav Klusák (první zleva). Vedle něj stojí moderátor akce, pedagog gymnázia Evžen Petřík, a starosta Kroměříže Jaroslav Němec.

Pravnuk Svobody Miroslav Klusák připomněl oběti na životech, které si vyžádaly boje o osvobození. „Připomínáme si tuto obrovskou cenu, kterou naši předkové museli zaplatit. Řady veteránů, v jejichž osudech se snoubí lidství, velké vlastenectví, hrdinství i silný protiválečný apel, se tenčí. Je na nás, abychom jejich odkaz nesli dál a uchovali vzpomínku na tyto hrdiny,“ dodal Klusák, který přítomným vyřídil pozdrav dcery Ludvíka Svobody Zoe Klusákové, jež se akce zúčastnit nemohla.

Svoboda bojoval v československých legiích v první světové válce. Po ní působil jako kapitán u vojenské posádky v Kroměříži. Za druhé světové války bojoval na východní frontě, kde později převzal velení 1. československého armádního sboru, s nímž se podílel na osvobození Československa. Svoboda se po válce stal ministrem obrany a v roce 1968 byl zvolen prezidentem Československa, kterým byl do roku 1975. Zemřel v roce 1979.

Pietního aktu se zúčastnili i další zástupci radnice, armády, Českého svazu bojovníků za svobodu, Československé obce legionářské, Svazu válečných veteránů a Společnosti Ludvíka Svobody.

Další fotografie


Sdílejte článek

Tisknout článek