Město zveřejnilo možnou budoucí podobu smuteční síně

| 22.10.2021 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Kroměřížská radnice dokončila studii rekonstrukce smuteční síně na městském hřbitově ve Velehradské ulici. „Máme tak předběžnou představu toho, jak by smuteční síň po opravě mohla vypadat. Myslím, že návrh pana architekta je povedený. Smuteční síň včetně jejího okolí bude po rekonstrukci důstojným místem pro poslední rozloučení s našimi blízkými,“ uvedla místostarostka Daniela Hebnarová.

Studii vytvořil architekt Martin Cviček z Brna. Zaměřil se na samotný objekt smuteční síně i na okolní lokality, jako jsou parkovací stání, komunikace a sadové úpravy. „Smuteční místo lze rozšířit do stávajících provozních prostor. Odstraní se nevzhledné přístavby z minulých let a otočí se vstup do smuteční síně,“ popsal Cviček. Zachován bude židovský hřbitov, který bude ohraničený živým plotem. Obměněna bude zeleň a odstraněny stávající zpevněné plochy, které jsou v havarijním stavu.

„Vytvoří se tak prosluněné prostory plné květin, které propojí smuteční sál se hřbitovem. Provozní část smuteční síně bude přesunuta k silnici, tedy do nejhlučnějšího místa. Samotný sál se rozšíří o galerii, takže se do smuteční síně vejde více smutečních hostů, sedících bude cca 230,“ doplnila Hebnarová. Úpravy přinesou i rozšíření parkovacích ploch, které nově pojmou více než pět desítek vozidel. Doplněn bude i mobiliář.

Náklady na rekonstrukci smuteční síně a jejího okolí jsou odhadovány na 40 milionů korun. Město nyní nechá zpracovat projektovou dokumentaci.

Podle Hebnarové byla rekonstrukce smuteční síně jednou z možností, jak zlepšit stav, prostředí a důstojnost budovy, kde se lidé loučí se svými zesnulými. Město zvažovalo i její zbourání a vybudování nové smuteční síně. Při průzkumech však bylo zjištěno, že budova je ve velmi dobrém stavu, proto město přistoupí na její rekonstrukci. V plánu je také vybavení síně moderní audio a videotechnikou.

Městský hřbitov vznikl na současném místě na začátku 20. století. Po druhé světové válce se spojil se hřbitovem židovským, a právě židovská pohřební síň byla v roce 1960 přebudována na smuteční síň, kde se od té doby odehrávají všechny obřady.

Další fotografie


Sdílejte článek

Tisknout článek