Město zajistilo očkování osmnácti lidem bez domova

| 15.10.2021 | Šárka Kučerová

Tiskové zprávy

Očkování osob bez domova proti covidu-19 proběhlo v Kroměříži v posledním zářijovém týdnu. Naočkovat se nechalo 18 osob. „Dosavadní informace a statistické údaje potvrzují, že očkování je účinnou obranou před koronavirem. Skupinou osob, pro něž je očkování z různých důvodů hůře dosažitelné, nebo je z jakýchkoliv důvodů doposud odmítali, jsou bezdomovci. Z tohoto důvodu pracovníci odboru sociálních věcí a zdravotnictví zajistili možnost očkování také těmto obyvatelům města. Očkováním ochrání nejen sebe, ale také další Kroměřížany, s nimiž se na ulicích potkávají,“ uvedl místostarosta Vít Peštuka.

Samotné očkování provedl mobilní očkovací tým z Uherského Hradiště ve složení lékařka a zdravotní sestra. Významnou pomocí bylo zapůjčení sanitky Městské policie Zlín, která se při očkování na ulici stala zázemím pro vypsání potřebných dotazníků a souhlasů i místem samotného očkování. Většina osob však absolvovala vakcinaci v prostorách Azylového domu pro muže, který poskytl k tomuto účelu společenskou místnost. Šlo o klienty zařízení i osoby, které v azylovém domě nepobývají dlouhodobě a využívají jen nízkoprahové služby.

„O možnosti očkování jsme osoby bez domova informovali především prostřednictvím pracovníků nízkoprahového denního centra organizace Astras, charitního kontaktního centra a přes náš odbor a naše pracovníky – kurátory,“ řekl vedoucí radničního odboru sociálních věcí a zdravotnictví Radovan Klabal. K dispozici byla jednodávková očkovací látka od firmy Johnson & Johnson.

„Se všemi očkovanými jsme sepsali vstupní dotazník, museli předložit občanku i průkaz zdravotní pojišťovny, bylo nutné podepsat souhlas s očkováním a po jeho aplikaci zůstat 15 minut s námi, stejně jako očkování probíhalo ve vakcinačních centrech. Nikoho jsme do očkování nenutili,“ sdělila Martina Hadwigerová, sociální pracovnice a kurátorka pro dospělé radničního odboru sociálních věcí a zdravotnictví, která očkování za město Kroměříž koordinovala. Dodala, že certifikáty o očkování získají lidé bez domova prostřednictvím sociálního odboru.

Sdílejte článek

Tisknout článek