Město začíná s novou sportovní halou od nuly, studii minulého vedení nelze použít

| 10.02.2023 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Kroměřížská radnice opět zahajuje přípravu stavby nové víceúčelové sportovní haly. Radní schválili investiční záměr a zadali společnosti atelier-r z Olomouce, aby zpracovala architektonickou studii haly. „Jiný postup nebyl možný. Ve spolupráci s architektem jsme vyhodnotili studii, kterou nechalo zpracovat minulé vedení města, jako absolutně nevyužitelnou. Hlavními problémy bylo uživatelsky nevhodné řešení haly a také její vysoká cena,“ řekl starosta Tomáš Opatrný.

Společnost atelier-r z Olomouce projektovala například halu v Prostějově. Foto: https://atelier-r.cz/

Studie připravovaná minulým vedením města počítala se stavbou haly s kulatým půdorysem. „Jako problematické se jevily prosklené stěny, kvůli kterým by sportovci byli při hře oslňováni. Nevhodně byly řešené i vstupy a tribuny. Hala byla navíc prostorově velmi naddimenzovaná, což by stavbu prodražilo zhruba o 150 milionů korun,“ dodal Opatrný. Dříve připravená studie totiž počítala s obestavěním 40 tisíc metrů kubických, novým vedením chystaná hala bude mít limit do 27 tisíc metrů kubických.

Půdorys nové haly by měl být obdélníkový. „Je to vhodnější řešení pro využití prostoru. V oválné hale bez rohů zůstává spoustu nevyužitého místa,“ uvedl vedoucí radničního odboru investic Libor Pecháček. Hala bude určena pro volejbal, basketbal, nohejbal, florbal, sálovou kopanou, házenou, stolní tenis, badminton, futsal, ale i pro gymnastiku a taneční sporty.

Umístěna bude v lokalitě jižně od plaveckého bazénu, a tedy i v blízkosti fotbalového stadionu. „Je velmi vhodné koncentrovat jednotlivé sportovní aktivity do jednoho území. Přesné umístění haly bude součástí studie,“ konstatoval architekt olomoucké společnosti Miroslav Pospíšil na úterním pracovním jednání, kde byl záměr představen členům zastupitelstva města. Olomoucká společnost atelier-r podle Pospíšila navrhla v minulosti několik podobně zaměřených hal.

Nejblíže Kroměříži je hala v Prostějově, která byla postavena před několika lety za pomoci dotace. „To je i naše snaha. Bavíme se o investici vyšší než 300 milionů korun. Budeme sledovat dotační možnosti od státní Národní sportovní agentury i od Zlínského kraje,“ řekl Opatrný. Podle předpokládaného harmonogramu příprav by stavba haly mohla být realizována v letech 2025 či 2026. „Jedná se o hrubý odhad, který bude záviset zejména na tom, jak se podaří zajistit financování této investice,“ doplnil Opatrný.

Sportovní hala s rozměrem hřiště 40krát na 20 metrů vhodná na házenou, florbal a další sporty v Kroměříži citelně schází. Halové sporty lze na soutěžní úrovni provozovat pouze v letité sportovní hale v Kotojedské ulici, která je však vytížená zejména basketbalem a na další sporty prostor nezbývá.

Další fotografie


Sdílejte článek

Tisknout článek