Město školákům přibližuje činnost úřadu, zkoušejí si i svatbu nanečisto

| 11.12.2017 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Kroměřížská radnice se otevírá i dětem ze základních škol. Žáci třetích, šestých a devátých tříd se tak seznamují s činností úřadu, prohlédnou si některé kanceláře a odvážlivci si vyzkoušejí nanečisto také svatební obřad. „Chceme, aby děti už od útlého věku měly alespoň základní představu o tom, jak to na radnici chodí,“ uvedl místostarosta Pavel Motyčka.

Město připravuje program pro školáky už od roku 2002, kdy si „dětskou svatbu“ zkusila první třída. „Chodívalo tak osm až deset tříd ročně, nějakých 200 až 250 dětí. Připojily se i čtyři mateřské školy, pro které jsme organizovali improvizované vítání miminek, při kterém nového občana našeho města představovala v kolébce panenka,“ popsala matrikářka Jarmila Resutíková.

Letos se podle ní přihlásilo 12 tříd základních škol. „Při návštěvách se dětem snažíme přiblížit chod úřadu. Přiměřeně jejich věku probíráme, co všechno zde mohou vyřídit. Pokud je to možné, nahlédnou i do některých kanceláří. V zasedacích místnostech pro ně máme připraveny pracovní listy s různými otázkami a úkoly týkajícími se města, úřadu a jeho představitelů. Menší děti plní úkoly formou hry, deváťáci si zkoušejí i hlasování zastupitelstva,“ dodala Resutíková.

Pak se děti přesunou přes pracovnu starosty do obřadní místnosti. „Někdy mají štěstí, že se mohou pozdravit se starostou nebo místostarostou. Pro dítka to je úžasný zážitek,“ doplnila matrikářka. Zlatým hřebem programu pak je improvizovaná svatba. Školáci mezi sebou vyberou nevěstu, ženicha, svědky, oddávajícího i rodiče obou snoubenců. Podle matrikářky jsou děti mnohdy připravené lépe než mnozí dospělí.

„Slečna nevěsta má krásné šaty a pan ženich někdy i celý oblek. Pokud si nevěsta nepřinese vlastní kytku, tak tu máme jednu k zapůjčení. Prstýnky teď děti dostávají od radnice za hrdinství, že před celou třídou hrají nevěstu a ženicha. Při obřadu zní opravdový svatební pochod, oddávající má na krku zapůjčený zdobný řetěz se státním znakem. Celá třída pak ženichovi a nevěstě přeje a všichni pak odcházejí jako praví svatební hosté po venkovních schodech radnice,“ uvedla Resutíková.

Zájemci o školní návštěvu radnice se mohou přihlásit u paní Yvety Žilinské z odboru školství, mládeže a tělovýchovy, a to telefonicky na čísle 573 321 344 nebo e-mailem na adresu yveta.zilinskamesto-kromeriz.cz. Hlásit se mohou školy z Kroměříže, a to včetně mateřských škol.

Další fotografie


Sdílejte článek

Tisknout článek