Město se v roce 2018 bude podílet na projektu oslav osudových výročí

| 22.12.2017 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Kroměřížská radnice se bude podílet na mezinárodním projektu Osudová výročí roku 2018, který je součástí národních oslav 100. výročí vzniku samostatného Československa a Evropského roku kulturního dědictví 2018. „Cílem je připomenout významný historický předěl a zároveň sté výročí nového politického a kulturního uspořádání prostoru po zániku Rakouska-Uherska,“ uvedl starosta Jaroslav Němec.

Projekt zahrnuje výstavu Rozlomená doba 1908 – 1928 v Muzeu umění Olomouc, mezinárodní setkání zástupců politického, kulturního a vědeckého života 19. a 20. září v Kroměříži a Olomouci, mezinárodní vědeckou konferenci konanou na Arcibiskupském zámku v Kroměříži 19. až 21. září 2018, výstavu Kořeny parlamentarismu v Evropě – 170 let ústavodárného říšského sněmu, která se uskuteční také na zámku v Kroměříži, a doprovodný program a edukační aktivity v Kroměříži.

Zastupitelé schválili memorandum o spolupráci s Muzeem umění Olomouc a Národním památkovým ústavem. Podle memoranda Kroměříž zajistí ubytování pro asi 70 hostů na zmíněné zářijové setkání a uspořádání dvou koncertů. Město se bude podílet i na propagaci projektu.

Memorandum není závazné, právně závazná ujednání budou obsažena až v jednotlivých smlouvách uzavíraných mezi stranami memoranda. Na projektu spolupracuje také europoslankyně Michaela Šojdrová, která jej iniciovala, Univerzita Palackého v Olomouci, Klub UNESCO Kroměříž, Zlínský kraj a Arcibiskupství Olomoucké.

Sdílejte článek

Tisknout článek