Město se ohrazuje proti lživé reportáži televize Prima o dotaci na seďárnu

| 01.02.2019 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Radnice se ohrazuje proti lživé reportáži, kterou televize Prima odvysílala ve čtvrtek v kauze seďárny pro lidi bez domova. Její provozovatel, obecně prospěšná společností Astras, žádá město o dotaci 60.000 korun na celoroční provoz seďárny. Radní doporučili zastupitelům schválit dotaci 30.000 korun s tím, že město má zájem na provozu seďárny jen na zimní měsíce. Astras se v reakci na toto doporučení podle televize rozhodl seďárnu zrušit. O přidělení či nepřidělení dotace i o její případné výši bude přitom rozhodovat až zastupitelstvo 7. února.

„Televize však v reportáži hovoří o tom, že „seďárna nedostala od města potřebnou dotaci na provoz“. Paní redaktorka Martina Julinová také uvádí, že „vedení města se ale rozhodlo přispět částkou 30.000 korun, která je podle něj odpovídající“. A že peníze prý měly pokrýt náklady od listopadu do března. Nic z toho není pravda. O dotaci budou rozhodovat zastupitelé, což jsem já i tiskový mluvčí paní Julinové opakovaně sdělili. A 30.000 korun má podle radních pokrýt náklady od ledna do března letošního roku. I tuto informaci jsem paní redaktorce řekl,“ uvedl místostarosta Vít Peštuka.

Přestože štáb televize Prima strávil v jeho kanceláři zhruba půl hodiny a byl se situací podrobně obeznámen, v reportáži městu v podobě vyjádření místostarosty Peštuky věnoval jedinou větu, ve které město pouze deklaruje zájem řešit situaci bezdomovců za tuhé zimy a mrazů.

„Považuji reportáž televize Prima za manipulativní. Paní redaktorka městu nedala odpovídající prostor k vyjádření. Reportáž vyznívá tak, že je nám situace bezdomovců lhostejná a že seďárnu nechceme. Opak je pravdou. Reportáž především ale ignorovala základní fakt, že o dotaci bude zastupitelstvo teprve rozhodovat. Žádný dopis ohledně dotace na seďárnu nebyl dosud společnosti Astras odeslán,“ dodal Peštuka. Podle něj ale nese vinu i společnost Astras. „Ruší seďárnu, aniž by počkala na rozhodnutí města a aniž by s městem komunikovala. Vzkazuje nám to přes média. Považuji tento postup přinejmenším za zvláštní,“ doplnil Peštuka.

Město přitom společnost Astras dlouhodobě podporuje. Sídlí v městských prostorách, loni jí radní snížili nájemné z 250.000 korun ročně na 125.000 korun. Radnice loni navíc společnosti Astras schválila dotaci 143.000 korun na provoz azylového domu, nízkoprahového denního centra a noclehárny. Na letošní rok rada doporučila zastupitelstvu, aby pro Astras schválilo dotaci 145.000 korun na azylový dům a nízkoprahové denní centrum. K tomu rada doporučila schválit 30.000 korun na seďárnu. Noclehárna od ledna 2019 nefunguje, o jejím zrušení navíc Astras město předem neinformoval.

Sdílejte článek

Tisknout článek