Město připravuje demolici dalších objektů v lokalitě Račín

| 30.08.2019 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Kroměřížská radnice připravuje demolici dalších objektů v lokalitě Račín, kde bydlí nepřizpůsobiví občané. „Do konce letošního roku plánujeme odstranění dalších dvou hospodářských budov,“ uvedl místostarosta Karel Holík. Demolice objektů na Račíně začala loni. V první etapě šly k zemi dva obytné domy a jedna hospodářská budova.

Zastupitelé ve čtvrtek na odstranění zmíněných budov vyčlenili 1,3 milionu korun. „Odstranění těchto objektů je nezbytné. Stává se totiž, že jsou nelegálně obývány. Dalším důvodem je bezpečnost, neboť tito nelegální nájemníci si do budov natahují elektřinu kabely z obytných budov, což ani náhodou neodpovídá bezpečnostním normám,“ doplnil Holík.

Město podle něj bude v demolici na Račíně pokračovat. „Přestěhujeme jinam několik málo nájemníků, kteří si plní své povinnosti a platí nájemné. A neplatiče vystěhujeme,“ dodal Holík. Lokalita Račín je dlouhodobě problematická. Soužití mezi starousedlíky a obyvateli sociálních bytů má totiž k ideálu daleko. Lidé si stěžují na hluk i na chování obyvatel Račína k nim i jejich majetku.

V lokalitě je nyní 13 obydlených bytů se zhruba čtyřmi desítkami nájemníků. Byty mají ve správě stejně jako ostatní městské byty Kroměřížské technické služby (KTS), společnost patří městu. Podle právničky Kristýny Juříkové KTS podaly na neplatiče z Račína deset žalob na zaplacení dlužné částky a pět žalob na vyklizení bytu.

Kroměříž má celkem 510 bytů. Většina z nich, 422, je v takzvaných domech zvláštního určení pro soběstačné seniory a zdravotně postižené. Další byty jsou určené pro příjmově vymezené skupiny obyvatel, zbylé jsou vedeny jako městské byty. Dluhy ve všech městských bytech dosahují momentálně částky kolem tří milionů korun.

Sdílejte článek

Tisknout článek