Město podporuje organizace nabízející péči nevyléčitelně nemocným lidem a jejich blízkým

| 22.03.2021 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Kroměřížská radnice podporuje organizace, které se zabývají paliativní péčí, tedy pomáhají zvládat umírajícím lidem i jejich blízkým závěrečnou část svého života. K paliativní péči se přistupuje tehdy, kdy veškerá medicínská péče již vyčerpala své možnosti. „Cílem paliativní péče je komplexní tišení bolesti a dalších příznaků nemoci, včetně psychických, sociálních a obtíží v duchovním životě, které mohou pacienta a jeho blízké trápit,“ uvedl místostarosta Vít Peštuka.

Na základě zkušeností organizací zajišťujících paliativní péči je mezi lidmi malé povědomí o jejích možnostech, které přitom mohou řadě rodin pomoci. Současná radniční koalice se k podpoře paliativní péče zavázala ve svém programovém prohlášení. „Město některé organizace, které poskytují paliativní péči, podporuje finančně. Další podpora pak bude směřována i k propagaci jejich činnosti,“ dodal Peštuka.

Město loni i letos dotací 100 tisíc korun podpořilo mobilní hospic Strom života, který pomáhá těžce nemocným lidem strávit důstojně závěr života v jejich rodinném kruhu. Stejnou částku, tedy 100 tisíc korun, radnice loni i letos schválila pro Českou provincii Kongregace Milosrdných sester sv. Vincence de Paul se sídlem v Kroměříži. „Od loňského června poskytuje na 17 lůžkách specializovanou paliativní péči pacientům v pokročilém a konečném stádiu nevyléčitelných onemocnění včetně komplexní ošetřovatelské péče, psychosociální podpory a duchovního doprovázení,“ popsal vedoucí radničního odboru sociálních věcí a zdravotnictví Radovan Klabal.

Zdravotní péči v domácím prostředí poskytuje klientům Charita Kroměříž. Zahrnuje mimo jiné i péči o umírající osoby a jejich rodiny. Loni město tuto službu podpořilo částkou necelých 60 tisíc korun. Občanům Kroměříže poskytují paliativní péči také organizace PAHOP, Zdravotní ústav paliativní a hospicové péče, PALLIARE – CARPE DIEM a svou činnost na oblast Kroměříže plánuje rozšířit také Domácí hospic Antonínek, který provozuje Charita Uherské Hradiště.

Paliativní péči se věnují také Sociální služby města Kroměříže (SSKM), primárně zaměstnanci Domova pro seniory U Kašny, kteří jsou součástí projektu nazvaného Pod křídly Azraela. SSKM na něj získaly dotaci více než milion korun od Nadačního fondu Abakus. Cílem projektu je zavedení postupů šetrného a respektujícího doprovázení klientů v terminálním stádiu a podporu jejich nejbližších ve všech pobytových zařízeních organizace.

Více informací o jednotlivých možnostech paliativní péče poskytne Vratislav Snídal z odboru sociálních věcí a zdravotnictví, a to na telefonním čísle 601 562 900 nebo na e-mailu vratislav.snidalmestokm.cz.

Sdílejte článek

Tisknout článek