Město opraví okna a dveře kanovnických domů v Jánské ulici

| 20.07.2021 | Šárka Kučerová

Tiskové zprávy

Kroměřížská radnice chystá opravy v kanovnických domech v Jánské ulici, v nichž sídlí Základní umělecká škola Kroměříž. Budou zde repasována okna a vstupní dveře a instalována nová brána ve vjezdu do dvora z Pilařovy ulice. „Jedná se o skupinu historicky významných domů v městské památkové rezervaci v majetku města, proto jsme se rozhodli problém urychleně řešit,“ řekla místostarostka města Daniela Hebnarová.

Podle Jany Gregorové z odboru regionálního rozvoje radnice zadá zpracování projektové dokumentace. „Zároveň zjišťujeme, zda je možné na repasi a výměnu oken a dveří kanovnických domů využít některý z vypsaných dotačních titulů,“ uvedla Gregorová.

Město se opravám kanovnických domů věnuje dlouhodobě. V současné době probíhá sanace sklepních prostor čtyř z pěti objektů, v prvním z nich byla sanace dokončena loni. Soubor domů v Jánské ulici (čísla popisná 27 až 31) náleží k nejhodnotnějším architektonickým celkům Kroměříže.

Vybudovány byly na popud biskupa Karla z Lichtensteinu-Castelcorna biskupským architektem a inženýrem Pietrem G. Tencallou na přelomu 17. a 18. století na místě drobných řemeslnických domků, starších měšťanských domů a staré obecní šatlavy. Ve druhé polovině 20. století byly jednotlivé budovy nešetrně zrekonstruovány.

Sdílejte článek

Tisknout článek