Lávka pro pěší přes řeku Moravu se zavře kvůli jarní údržbě

| 23.04.2021 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Lávka pro pěší přes řeku Moravu projde po zimním období opravami. Stavbaři na ni položí novou vrstvu povrchu, která zvýší odolnost lávky proti zatékání. Dokončí také práce, které jim při loňské velké opravě lávky neumožnilo zimní počasí. Práce je totiž možné realizovat jen za příznivých teplotních podmínek, kdy nemrzne a také nepanují tropická vedra. Lávka bude uzavřena v pondělí 26. dubna ráno, a to zhruba na tři týdny.

„Položení nové vrstvy povrchu završí opravy lávky, která poté bude podle odborníků bez dalších významnějších zásahů sloužit občanům Kroměříže několik desítek let. Bohužel se práce nedají dělat za provozu a lávku tak musíme uzavřít. Věřím, že těch několik týdnů ještě vydržíme. Děkuji vám všem za pochopení,“ uvedl starosta Jaroslav Němec.

Stavbaři se postarají i o dokončení sanace podhledu nosné konstrukce lávky, zpevnění břehů u zříceného revizního schodiště na obou březích řeky Moravy a také dokončí monitorovací systém na měření vlhkosti nosné konstrukce lávky.

Město otevřelo opravenou lávku loni v prosinci. Stavbaři především odstranili původní pochůzí vrstvy na lávce, lávku opatřili novou hydroizolací a také vyměnili zábradlí. V roce 2019 byla lávka staticky zajištěna externími lany. Stavbaři zesílili stávající konstrukci lávky vnějšími předpínacími kabely složenými z mimořádně ochráněných předpínacích lan, která byla ukotvena za původní opěry. Lana se pod lávkou kříží a zajistila ji zespodu.

Lávka byla od 15. prosince 2017 zavřená kvůli kontrole, kterou starosta nařídil poté, co se v Praze zřítila lávka postavená podobným způsobem. Diagnostiku lávky dostali na starost odborníci z Ústavu betonových a zděných konstrukcí stavební fakulty VUT v Brně. Dospěli k tomu, že část nosných lan lávky je poškozena korozí a že je nutné lávku opravit. Podle závěrů týmu VUT šlo ale lávku opravit, nebyla v tak špatném stavu jako například podobná lávka v Nymburce ve Středočeském kraji, která byla zbourána.

Lávka pro pěší v Kroměříži byla postavena v roce 1984. Je dlouhá 76 metrů, délka nosné konstrukce lávky je 63 metrů.

Sdílejte článek

Tisknout článek