Kroměřížský dožínkový průvod projde novou trasou

| 18.07.2022 | Šárka Kučerová

Tiskové zprávy

Dožínky Zlínského kraje i v letošním roce ozdobí průvod krojovaných účastníků. Oproti minulým letům však půjde jinou trasou. Z Vejvanovského ulice vyrazí pěší zónou ulicemi Vodní, Dobrovského a Prusinovského až na Velké náměstí. „Nebude tak omezena automobilová doprava na hlavním tahu městem, kudy procházel průvod v předchozích letech. Kroměřížané a návštěvníci města si tak tuto oblíbenou součást dožínkových slavností užijí v klidu a zblízka,“ řekla místostarostka Daniela Hebnarová. Dožínky se v Kroměříži uskuteční 19. a 20. srpna.

„Jsou tradiční oslavou zakončení sklizně a poděkováním zemědělcům za jejich práci, které bychom se všichni měli vážit. Jsou ale také přehlídkou krojů, barev a kultury jednotlivých regionů, které se – v rámci Zlínského kraje – do Kroměříže sjíždějí a zapojují do dožínkového programu,“ uvedl starosta Jaroslav Němec. Dožínek se zúčastní představitelé Zlínského kraje v čele s hejtmanem Radimem Holišem, představitelé města Kroměříže v čele se starostou Němcem, zástupci Agrární komory a také folklorních souborů ze všech koutů kraje.

Součástí programu bude dožínkový jarmark, přehlídka zemědělské techniky i vystoupení folklorních souborů. Kroměřížské dožínky jsou hojně navštěvovanou akcí. A toho, že přilákají hodně lidí, se letos pořadatelé rozhodli využít pro dobrou věc. Na Velkém náměstí (v bezprostřední blízkosti stanoviště se zdravotnickou službou) bude umístěn stánek, kde si budou moct zájemci nechat provést stěr z dutiny ústní a po vyplnění dotazníku se nechat zaregistrovat jako dárce kostní dřeně. Akce má název Žně na dřeň. „Velkou propagátorkou této chvályhodné činnosti, která zachraňuje lidské životy, je paní Zdeňka Wasserbauerová z Otrokovic, která se kroměřížských dožínkových slavností osobně zúčastní a s případnými dárci bude o problematice hovořit. Sama díky svým aktivitám za posledních dvacet let sehnala zhruba 22 tisíc dárců kostní dřeně do registru,“ doplnil ředitel Domu kultury v Kroměříži Pavel Sedláček. 

Dožínky jsou jednou z nejstarších domácích i světových lidových tradic a oslavou ukončení sklizně obilí. Pro zemědělce i ostatní návštěvníky je zábavou s bohatým programem a tipem na příjemně strávený víkend.

 

Program Dožínek Zlínského kraje:

 

Pátek 19. 8. 2022

Velké náměstí

18:00-19:00  Cimbálová muzika LINTAVA – vystoupení cimbálové muziky  

19:30–20:30 TEMPUS – koncert kapely hrající středověký rock 

 

Sobota 20. 8. 2022

Velké náměstí

10:00-19:00  Dožínkový jarmark

10:00-17:30  Výstava zemědělské techniky

10:00 Dožínkový průvod – nově půjde ulicí Vodní, Dobrovského, Prusinovského na Velké náměstí  

11:00 Slavnostní zahájení – předání dožínkového věnce hospodáři  

11:45 Moravan – vystoupení pěveckého sboru z Kroměříže 

Chrám sv. Mořice  

13:00-14:00  Děkovná mše svatá za úrodu – chrám sv. Mořice  

Velké náměstí

14:30 Dětský pořad plný folkloru

16:00 Komponovaný pořad dospělých souborů, muzik a sólistů 

17:45 Jak šlo tele do světa – loutková pohádka divadla eMILLIon  

18:30 Vlčnovjané – koncert dechové hudby z Vlčnova 

20:30 Moravians - koncert folkrockové kapely

19. - 20. 8.  Ukázka práce řezbářů ze Slovácka na téma „MÚZY“, řezbáři budou po dva dny před zraky návštěvníků tvořit sochy na dané téma  

Muzeum Kroměřížska

20. 8.  Výstava o historii dožínkových slavností, zlevněné vstupné do dalších expozic muzea

14:00 Komentovaná prohlídka výstavního projektu „ZACHRAŇ JÍDLO“

 

V případě nepříznivého počasí změna programu vyhrazena.

Sdílejte článek

Tisknout článek