Kroměřížská historická slavnost se tentokrát zaměří na období baroka

| 02.05.2017 |

Tiskové zprávy Kultura

Epocha 17. a 18. stolení přinesla rozmach téměř všech oblastí lidského počínání od architektury, přes sochařství, malířství až po hudbu a divadlo. To je baroko, které je letos tématem číslo jedna v celé České republice, ke kterému se hrdě hlásí i Kroměříž a kterému bude věnována i tradiční historická slavnost, konající se vždy v polovině května v Kroměříži. Těšit se na ni můžete v sobotu 20. května a jako vždy přinese zábavný a zároveň poučný pohled na významné milníky v dějinách našeho města.

Asi není třeba vysvětlovat, jak významnou roli v dějinách Kroměříže baroko sehrálo. Italští architekti Filiberto Lucchese a Giovanni Pietro Tencalla přestavěli v 2. pol. 17. století do raně barokní podoby jak Arcibiskupský zámek, tak Květnou zahradu. V době baroka byly postaveny oba morové sloupy a kostel sv. Jana Křtitele dokonce patří k nejkrásnějším památkám 18. století na Moravě.
Jak ale skutečně vypadala barokní Kroměříž, jak žili prostí lidé i vrchnost? To vše poutavou formou přiblíží kroměřížská Barokní slavnost, která začne už ve 13 hodin žehnáním praporu v kostele sv. Mořice. „Půjde o věrnou repliku městského praporu z roku 1637, pod kterým Kroměřížané v roce 1643 marně bránili město před švédskými vojsky generála Torstensona a odbojnými Valachy,“ vysvětlil Evžen Petřík ze skupiny historického šermu Biskupští manové z Kroměříže. Od kostela sv. Mořice se poté vydá průvod více než 70 účastníků v dobových oděvech na Velké náměstí, kde od 14 h začne hlavní program, zahrnující vystoupení hudebních, tanečních a šermířských skupin, přehlídky historických oděvů, bitevní ukázky apod. „Historickou hudbu například přiblíží skupina Calata, dobové tance převede soubor Lucretia, o rekonstrukci tanců z doby Ludvíka XIV. a XV. a přehlídku barokní odívání se postará Alla Danza z Brna, přijedou i šermířské skupiny Cruentus a Les Enfantes Perdus a k vidění bude dokonce i dobová kuchyně s ukázkami pokrmů, které neodmyslitelně k době baroka patří,“ doplnil Evžen Petřík a prozradil, že Biskupští manové, kteří celou slavnost společně s radničním odborem kultury a cestovního ruchu pořádají, připravují i originální scénku s tématem morové epidemie v Kroměříži.

Další fotografie


Sdílejte článek

Tisknout článek