Kroměřížané uctili památku válečných veteránů

| 11.11.2019 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Kroměřížané si dnes položením věnců na hřbitově u památníku obětem první a druhé světové války připomněli válečné veterány. Jejich hrdinství uctili představitelé města, Sdružení válečných veteránů ČR a zástupci dalších organizací. „Den válečných veteránů je příležitostí vzpomenout na občany, kteří bojovali za naši zemi a kteří za ni položili své životy,“ uvedl starosta Jaroslav Němec.

Den válečných veteránů se celosvětově slaví právě 11. listopadu. Česká republika si tento významný den připomíná od roku 2001. Datum 11. listopadu se odvíjí ode dne 11. listopadu 1918, kdy bylo podepsáno příměří mezi Spojenci a Německem a skončily tak na západní frontě boje první světové války.

„Vyžádala si životy 9,5 milionu vojáků a šesti milionů civilistů. Lidstvo se bohužel nepoučilo, přišla druhá světová válka, ve které zemřelo 60 milionů lidí, z toho přes 20 milionů vojáků,“ řekl Milan Antoš, předseda Sdružení válečných veteránů ČR ve Zlínském kraji. Připomenul i hrdinství českých vlastenců i oběti z jejich řad v obou světových válkách, ale také nedávno zemřelé vojáky v mírových misích na Balkáně či v Afghánistánu.

Další fotografie


Sdílejte článek

Tisknout článek