Kroměřížané uctí památku válečných veteránů

| 05.11.2021 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Kroměřížané si ve čtvrtek 11. listopadu na hřbitově u památníku obětem první a druhé světové války připomenou hrdinství válečných veteránů. „Byla by velká chyba, pokud bychom zapomněli na občany, kteří bojovali za naši vlast a mnozí z nich za ni také položili své životy. Jim totiž vděčíme za to, že žijeme ve svobodné zemi,“ uvedl starosta Kroměříže Jaroslav Němec.

Pietní akt začne v devět hodin. Setkání se zúčastní představitelé města a zástupci Armády ČR, Českého svazu bojovníků za svobodu, Sdružení válečných veteránů ČR i Československé obce legionářské.

Vznik samostatného Československa v roce 1918 byl důsledkem celoevropského vývoje po první světové válce a po rozpadu Rakouska-Uherska. Pietní akt se každoročně koná 11. listopadu u příležitosti Dne válečných veteránů, který je zároveň dnem, kdy byly podpisem příměří mezi Spojenci a Německem ukončeny v roce 1918 na západní frontě boje 1. světové války.

Den válečných veteránů se celosvětově slaví právě 11. listopadu. Česká republika si tento významný den připomíná od roku 2001.

Sdílejte článek

Tisknout článek