Kroměřížané slavili výročí 760 let trvání města koncerty i plavbou po řece Moravě

| 04.09.2023 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Zaplněné Velké náměstí na koncertech, které zakončil populární Xindl X, a několik stovek lidí plavících se lodí po řece Moravě oslavilo v sobotu 760 let trvání města Kroměříže. Radnice uspořádala dvě akce pro veřejnost zdarma, u přístaviště Ahoj léto! a na náměstí hudební a zábavný program 760 SLAVÍME VŠICHNI. „Vyšlo nám počasí a lidé přišli výročí našeho města oslavit a pobavit se. Mám z toho velkou radost a doufám, že se potkáme i na dalších akcích, které město ještě chystá,“ uvedl starosta Tomáš Opatrný.

Od přístaviště na Erbenově nábřeží zájemce vozila vyhlídková loď Bruno, která se po celý den prakticky nezastavila. „Převezli jsme bezplatně zhruba 600 lidí, což je moc pěkné číslo. Chtěli jsme touto akcí upozornit na možnost plavby po řece Moravě a přispět tak i k popularizaci vodní cesty Baťův kanál, která by po vybudování plavební komory v Bělově na Zlínsku měla být prodloužena právě až k nám do Kroměříže,“ poznamenal místostarosta Pavel Motyčka.

O program na Velkém náměstí se postaraly formace AG Flek, PACI PAC, Robbie Williams Revival a zmíněný Xindl X. Zahrnovala také balonkový happening, kdy starosta Opatrný s místostarostou Motyčkou do vzduchu vypustili balonky, kterým symbolicky vévodily velké číslice 760.

Letošní oslavy, které mimo jiné připomínají i 25 let od zápisu Arcibiskupského zámku a Podzámecké i Květné zahrady na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, symbolicky zahájil lednový Novoroční koncert Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín konaný v Domě kultury. Na zámku byla v květnu slavnostně představena mince s motivem městské památkové rezervace, kterou vydala ve spolupráci s městem Česká národní banka. Ve znamení oslav výročí se nesl například i festival Hudba v zahradách a zámku, červnový Vybarvený běh, srpnové krajské dožínky, barokní slavnost Hortus Magicus a mezinárodní festival vojenských hudeb.

Výročí města připomene i říjnový Den uniformovaných sborů a také koncert na zámku 25. října, kdy město se správou zámku připomene vystoupením vídeňských filharmoniků výročí 175 let od konání zasedání ústavodárného říšského sněmu rakouských národů. Výročí během roku připomínají i různé výstavy, například výstava, kterou ve foyer radnice pořádal Státní okresní archiv. V prosinci obyvatele Kroměříže čeká tradiční adventní program a závěrečnou akcí k výročí 760 let města bude poslední den v roce silvestrovská oslava na Hanáckém náměstí.

Další fotografie


Sdílejte článek

Tisknout článek