Kroměřížané se mohou seznámit s tím, co obnáší paliativní péče

| 20.09.2022 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Obyvatelé Kroměříže se budou moci seznámit s tím, co obnáší paliativní péče, tedy s prací lidí, kteří pomáhají zvládat umírajícím lidem i jejich blízkým závěrečnou část svého života. Dozví se to na akci nazvané Den pro PAHOP, která se uskuteční na Velkém náměstí 23. září od 14 do 19 hodin. „Připravena bude prezentace zdravotních a sociálních služeb, měření tlaku a cukru, ukázky canisterapie i program pro děti,“ uvedl místostarostka Daniela Hebnarová.

Více informací o akci je na webu www.pahop.cz. PAHOP je jednou z organizací, která v Kroměříži poskytuje mobilní hospicovou a domácí zdravotní péči. Město podpořilo v letošním roce organizace, které v Kroměříži poskytují mobilní paliativní služby, v rámci nového dotačního programu celkovou částkou 200 tisíc korun. „Paliativní péči považujeme za velmi důležitou, proto jsme ji od tohoto volebního období začali cíleně podporovat. Koneckonců jsme se k tomu zavázali v programovém prohlášení koalice,“ upozornil místostarosta Vít Peštuka.

Cílem paliativní péče je komplexní tišení bolesti a dalších příznaků nemoci, včetně psychických, sociálních a obtíží v duchovním životě, které mohou pacienta a jeho blízké či pozůstalé trápit. Na základě zkušeností organizací zajišťujících paliativní péči je přitom mezi lidmi malé povědomí o jejích možnostech, které přitom mohou řadě rodin pomoci.

Mobilní paliativní péči v Kroměříži poskytuje nyní kromě organizace PAHOP také mobilní hospic Strom života. Lůžkovou paliativní péči pak zajišťuje Česká provincie Kongregace Milosrdných sester sv. Vincence de Paul se sídlem v Kroměříž, a to na Malém Vale.

Paliativní péči se věnují také Sociální služby města Kroměříže (SSKM), primárně zaměstnanci Domova pro seniory U Kašny, kteří jsou součástí projektu nazvaného Pod křídly Azraela. SSKM na něj získaly dotaci více než milion korun od Nadačního fondu Abakus. Cílem projektu je zavedení postupů šetrného a respektujícího doprovázení klientů v terminálním stádiu a podporu jejich nejbližších ve všech pobytových zařízeních organizace.

Více informací o jednotlivých možnostech paliativní péče poskytne Vratislav Snídal z odboru sociálních věcí a zdravotnictví, a to na telefonním čísle 601 562 900 nebo na e-mailu vratislav.snidalmestokm.cz.

Sdílejte článek

Tisknout článek