Kroměříž vstoupí do spolku Otevřená města, získá levně užitečný software

| 14.12.2020 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Město Kroměříž vstoupí do spolku Otevřená města. Ve čtvrtek to schválili zastupitelé. „Členství ve spolku přinese městu hned několik výhod. Získáme přístup k aplikacím a programům, které členové vyvíjejí a jejichž cílem je otevřenost a transparentnost veřejné správy vůči občanům. A získáme tento software levněji, než kdybychom ho vyvíjeli sami nebo ho nakupovali komerčně,“ uvedl místostarosta Vratislav Krejčíř.

Spolek Otevřená města má nyní 16 členů, jimiž jsou města či městské části zahrnující například Brno, Kutnou Horu, Nové Město na Moravě, Tábor nebo několik částí hlavního města Prahy. Vyvíjí například dotační software, přehlednější zobrazení dat účetního programu Ginis nebo také moderní webové stránky obce. „Spolek se zabývá problémy, které jednotlivá města či městské části spojují. Náklady na jejich řešení si díky spolupráci mezi sebe rozdělí,“ poznamenal Krejčíř.

Členský příspěvek se odvíjí od počtu obyvatel daného města či městské části. Aktuálně činí 1,50 koruny na obyvatele, což v případě Kroměříže dělá asi 43 tisíc korun ročně. „Za tento poplatek získáme přístup a možnost využít platformy jiných měst. Další peníze by město platilo pouze v případě, že by si samo objednalo vývoj nějaké aplikace či platformy,“ dodal vedoucí radničního odboru informačních technologií Pavel Kopecký.

Kroměříž jako první hodlá využít projekt CityVizor, webovou aplikaci sloužící jako nástroj pro transparentní hospodaření měst a obcí. „Nahradí stávající rozklikávací rozpočet, který máme na webu města. Oproti němu je uživatelsky přívětivější. Přehledně zobrazuje větší množství dat a zároveň na jednom místě koncentruje data z centrálních systémů. Tato změna městu přinese úsporu asi 40 procent nákladů, které jsme dosud na zobrazení těchto dat platili,“ uzavřel Krejčíř.

Sdílejte článek

Tisknout článek