Kroměříž si připomněla výročí založení samostatného československého státu

| 27.10.2017 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Kroměřížané si připomněli 99 let od vyhlášení samostatného Československa. V důsledku změn po první světové válce se v roce 1918 země osamostatnila a přestala být součástí Rakouska-Uherska, které po válce zmizelo z mapy světa. Státní svátek, Den vzniku samostatného československého státu, se slaví 28. října. Letos připadá na sobotu. Představitelé města, T. J. Sokol Kroměříž, Českého svazu bojovníků za svobodu v Kroměříži a Svazu válečných veteránů ČR položili věnce u sochy T. G. Masaryka před budovou Justiční akademie už dnes.

„Je to pro mě vůbec nejvýznamnější svátek,“ uvedl starosta Kroměříže Jaroslav Němec. Ocenil i prvního prezidenta země, Tomáše Garrigue Masaryka. „Taková osobnost nám v současnosti velmi chybí,“ mínil Němec. Příští rok uplyne od založení československé republiky rovných 100 let. „Doufám, že se tady sejdeme v hojnějším počtu,“ doplnil Němec. Deštivé počasí dnes některé návštěvníky odradilo, slavnostního aktu se tak zúčastnilo jen několik desítek lidí.

Zástupce T. J. Sokol Jan Zona připomněl zásluhu československých legií na založení samostatného státu Čechů a Slováků. „Kdyby nebylo 28. října 1918, nebylo by dnešní České republiky,“ řekl Zona. Ocenil i podíl kroměřížských Sokolů, kterých několik desítek přišlo ve válce o život. Řada jich bojovala právě v československých zahraničních legiích. „Nestačí ale, abychom na minulé události jenom vzpomínali. Svoboda byla tvrdě vybojována, padlo mnoho obětí. O zachování svobody musíme nadále usilovat,“ uzavřel Zona.

Další fotografie


Sdílejte článek

Tisknout článek