Kroměříž si připomněla výročí založení samostatného československého státu

| 25.10.2019 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Kroměřížané si připomněli 101 let od vyhlášení samostatného Československa. V důsledku změn po první světové válce se v roce 1918 země osamostatnila a přestala být součástí Rakouska-Uherska, které po válce zmizelo z mapy světa. Státní svátek, Den vzniku samostatného československého státu, se slaví 28. října. Představitelé města, T. J. Sokol Kroměříž, Českého svazu bojovníků za svobodu v Kroměříži, Sdružení válečných veteránů ČR Zlínský kraj, Československé obce legionářské z jednoty Kroměříž a Valtice a další lidé položili věnce u sochy T. G. Masaryka před budovou Justiční akademie už dnes.

Místostarostka Daniela Hebnarová řekla, že pomník T. G. Masaryka byl ve městě poprvé odhalen v roce 1928 zásluhou legionářů. Za druhé světové války ho odstranili nacisté a po obnovení v roce 1947 v 50. letech minulého století i komunisté. Socha byla obnovena až v roce 1993. „A odhalena byla se slovy: Předali jsme pomník našeho prvního prezidenta do péče města Kroměříže s přesvědčením, že již bude trvale zachován a že příštím generacím se stane jméno Masaryk opět synonymem pro pojmy čest, mravnost, svoboda a občanská slušnost,“ uvedla Hebnarová.

Starostka T. J. Sokol Lucie Korvasová připomněla, že dějiny Sokola se kryjí s dějinami naší země. Zmínila i hodnoty, na kterých stojí Sokol: sport, občanství, komunita, osobnost a laskavost. „Chceme, aby je přijali za své všichni. Dovolte mi citovat T. G. Masaryka: Člověk bez národa by byl ničím,“ poznamenala Korvasová.

Další fotografie


Sdílejte článek

Tisknout článek