Kroměříž si připomněla hrdinství rumunských vojáků při osvobozování města

| 03.05.2023 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Kroměříž dnes uctila památku rumunských vojáků, kteří před 78 lety zemřeli při osvobozování města od nacistických okupantů. Pietního aktu v podobě položení věnců u pomníku na náměstí Míru se zúčastnilo několik desítek lidí. „Jsem nesmírně poctěna, že s vámi dnes mohu vzdát hold statečným rumunským vojákům, kteří při osvobozování Kroměříže přinesli oběť nejvyšší,“ uvedla velvyslankyně Rumunska v České republice Maria-Antoaneta Barta.

Kroměřížanům ve svém projevu poděkovala za to, že památku rumunských vojáků udržují živou. Kroměříži také pogratulovala k letošnímu výročí 760 let od chvíle, kdy se stala městem. Ocenila také dlouholetou spolupráci mezi oběma zeměmi. „Význam naší společné minulosti je o to důležitější, když dnes opět zažíváme válku blízko našich hranic, tragický akt agrese Ruska proti Ukrajině. Těší mě, že Rumunsko a Česká republika společně stojí na správné straně,“ dodala Barta.

Místostarosta Pavel Motyčka zmínil, jak je důležité poučit se z historie. „Ze své nedávné návštěvy Osvětimi si vybavuji nápis, který říká, že když si lidé přestanou připomínat historii, tak ji musí znovu zažít,“ řekl Motyčka. Připomněl, že v Kroměříži bojovali a umírali mladí rumunští vojáci. „Mladý člověk má žít, milovat a tvořit, ne umírat,“ mínil Motyčka. Připomněl pohřeb vojáků, který se konal na nedalekém Milíčově náměstí.

„Jeden neblaze proslulý diktátor řekl, že když umírají miliony lidí, je to statistika, zatímco když umře jeden člověk, je to tragédie. Měli bychom vědět, že za oběťmi války jsou konkrétní lidé. Chtěl bych připomenout jednoho z padlých rumunských vojáků, byl jím nadporučík Julian Boasa. Měli bychom se snažit žít tak, aby jeho oběť za svobodu naší země, za nás za všechny, nebyla marná,“ uzavřel Motyčka.

Pietního aktu se zúčastnil i radní Jiří Kašík, zástupci armády, Sdružení válečných veteránů v ČR, Československé obce legionářské, Českého svazu bojovníků za svobodu, studenti gymnázia i Sbor uniformovaných ostrostřelců v Kroměříži, jejichž salva setkání zakončila.

Sdílejte článek

Tisknout článek