Kroměříž si připomněla 105 let od založení samostatného československého státu

| 27.10.2023 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Kroměřížané si připomněli vyhlášení Československa, k němuž došlo 28. října 1918 a které bylo důsledkem poválečného vývoje v Evropě a rozpadu Rakouska-Uherska. Státní svátek, Den vzniku samostatného československého státu, letos připadá na sobotu. Představitelé města, T. J. Sokol Kroměříž, Českého svazu bojovníků za svobodu v Kroměříži, Svazu válečných veteránů ČR ve Zlínském kraji a Československé obce legionářské – Jednoty Kroměříž položili věnce u sochy T. G. Masaryka před budovou Justiční akademie už dnes.

Starosta Tomáš Opatrný ocenil úsilí lidí, kteří se o vznik samostatného státu zasloužili. „Náš národ se mohl opřít o osobnosti, které byly a jsou symbolem demokracie a humanity, ať už to byl první prezident Tomáš Garrigue Masaryk nebo v nedávné minulosti poslední československý a první český prezident Václav Havel. Oba patřili mezi lidi, kterým nechyběla laskavost, lidskost a víra v lepší budoucnost a které zdobila pracovitost, ale také odvaha vzít na sebe odpovědnost a obětovat se ve prospěch ostatních,“ uvedl Opatrný.

Dodal, že díky zmíněným osobnostem žijeme v zemi, kde netrpíme nedostatkem a které se dlouhá desetiletí vyhýbají válečné konflikty. „Máme stát, který přes všechna naše každodenní trápení a starosti nabízí svým občanům servis, který nám mohou lidé v řadě jiných částí světa závidět. Mrzí mě, když vidím, že si někteří lidé tohoto relativního blahobytu neváží. A že zapomínají na prvorepublikové hodnoty demokracie, svobody a humanismu,“ dodal kroměřížský starosta. Vzpomenul na aktuální válečné konflikty, agrese vedené proti Ukrajině a Izraeli. „Přál bych si, aby obě tyto války co nejdříve skončily a s nimi i utrpení tamních obyvatel. Ve světle těchto tragédií bychom si měli uvědomit, jaké máme štěstí, že naším domovem je Česká republika – nejkrásnější místo na světě,“ řekl Opatrný.

Ivana Zavadilová, starostka kroměřížské organizace T.J. Sokol, připomněla, že Sokol se podílel například na financování zahraničního odboje a mnozí jeho členové se sami zapojili do bojů první světové války jako legionáři. „Byl to projev jejich vlastenectví. Bojovali za svobodné a demokratické Československo, za svou vlast, za to, abychom my nezažili to, co oni. Vznikem samostatného státu se mnoha Čechům a Slovákům splnil sen,“ uzavřela Zavadilová.

Samostatný československý stát byl vyhlášen 28. října 1918 jako jeden z nástupnických států rozpadlého Rakouska-Uherska. Tehdejší Československo zahrnovalo území Čech, Moravy, jihovýchodní části Slezska, Slovenska a Podkarpatské Rusi. Prvním československým prezidentem se stal 14. listopadu 1918 Tomáš G. Masaryk.

Další fotografie


Sdílejte článek

Tisknout článek