Kroměříž si připomněla 103. výročí vzniku samostatného Československa

| 29.10.2021 | Šárka Kučerová

Tiskové zprávy

Vyhlášení samostatného československého státu, k němuž došlo v roce 1918 a které bylo důsledkem poválečného vývoje v Evropě a rozpadu Rakouska-Uherska, si připomněli Kroměřížané a zástupci vedení radnice v den státního svátku 28. října. „Odkaz první republiky je i dnes stále důležitý. Možná bychom v současné době opět potřebovali takového Masaryka, člověka, který bude lidi sjednocovat, protože dnes je společnost rozdělená na dva tábory a ani jeden nechce s tím druhým příliš diskutovat, osobnost, která by sjednotila všechny Čechy, Moravany, Slezany, aby táhli za jeden provaz,“ uvedl starosta Jaroslav Němec.

Oslavou významného svátku bylo slavnostní shromáždění s položením věnců u památníku T. G. Masaryka na Masarykově náměstí před budovou Justiční akademie. Zúčastnili se jej také představitelé T. J. Sokol Kroměříž, Českého svazu bojovníků za svobodu v Kroměříži a Sdružení válečných veteránů ČR Zlínský kraj a dalších organizací. 

„Je krásné, že už zase mnoho let můžeme svátek 28. října slavit ve svobodném demokratickém státě. Samozřejmě máme mnoho problémů, ale prezident Masaryk by nám poradil: nenaříkat, nestěžovat si, ale pracovat ze všech sil,“ řekla ve svém projevu členka T. J. Sokol Kroměříž Olga Vaverková. 

Význam 28. října připomnělo Kroměřížanům i návštěvníkům města rovněž slavnostní nasvícení radnice v národních barvách.

Další fotografie


Sdílejte článek

Tisknout článek