Kroměříž si připomene 100. výročí založení samostatného československého státu

| 02.10.2018 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Kroměřížané si připomenou 100 let od vyhlášení samostatného Československa. V důsledku změn po první světové válce se v roce 1918 země osamostatnila a přestala být součástí Rakouska-Uherska, které po válce zmizelo z mapy světa. Státní svátek, Den vzniku samostatného československého státu, se slaví 28. října. Letos připadá na neděli. Shromáždění u pomníku T. G. Masaryka před Justiční akademií se koná v pátek 26. října v 10:00.

„Pro mě je to vůbec nejvýznamnější svátek. Doufám, že se sejdeme v hojném počtu, abychom si kulaté výročí založení samostatného státu společně připomněli,“ uvedl starosta Jaroslav Němec (nezávislý). Kromě představitelů města se pietního setkání zúčastní také zástupci T. J. Sokol Kroměříž, Českého svazu bojovníků za svobodu v Kroměříži, Sdružení válečných veteránů ČR a dalších organizací.

Další příležitost k připomenutí významného svátku bude setkání a pietní akt s položením věnců k Památníku obětem první a druhé světové války na kroměřížském městském hřbitově v pátek 9. listopadu v 9:00. Stane se tak u příležitosti oslav Dne válečných veteránů, který se celosvětově slaví 11. listopadu.

Česká republika si tento významný den připomíná od roku 2001. Datum 11. listopadu se odvíjí ode dne 11. listopadu 1918, kdy bylo podepsáno příměří mezi Spojenci a Německem a skončily tak na západní frontě boje první světové války.

Sdílejte článek

Tisknout článek