Kroměříž počítá na příští rok s investicemi za 132,7 milionu korun

| 22.12.2017 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Kroměřížská radnice plánuje na příští rok investice za 132,7 milionu korun. Rozpočet, který 21. prosince 2017 schválili zastupitelé, počítá s příjmy 600,4 milionu a s výdaji 662,9 milionu korun. Schodek téměř 62,5 milionu korun město pokryje prostředky ušetřenými v minulých letech. Pro rozpočet hlasovalo 19 z 24 přítomných zastupitelů.

„Město si schodkový rozpočet může dovolit díky dobrému hospodaření v uplynulých letech a také díky vyšším daňovým příjmům. Můžeme tak v příštím roce realizovat pro občany potřebné investice, které jsme v letošním roce připravovali,“ uvedl starosta Jaroslav Němec. Město počítá i se splátkou úvěru 2,1 milionu korun. Na konci roku 2018 tak bude dlužit jen necelých 15 milionů korun.

Pokud se plánované investice podaří realizovat, byly by nejvyšší od roku 2006, kdy bylo proinvestováno 269,4 milionu korun. Je to od roku 1993 rekordní částka uvolněná na investice v Kroměříži v jednom kalendářním roce. Letos město plánovalo investice za 91,6 milionu korun, kvůli přesunu některých akcí na příští rok bude konečná částka nižší. V roce 2016 se proinvestovalo 55,5 milionu korun.

Více než 20 milionů korun šlo letos do oprav komunikací, chodníků a mostů. Za 8,6 milionu korun město zateplilo radniční budovy D a B, kde byla navíc opravena kotelna. Příští rok by nejvíce peněz, 20,3 milionu korun, mělo jít na opravu budovy Starého pivovaru. Asi 11,5 milionu korun si vyžádají stavební úpravy oddělení správních agend, kde budou instalovány obří rotační kartotéky.

Na jedenáct milionů korun přijde oprava náměstí Míru, šest milionů korun město vyčlenilo na opravu povrchu v polovině Vodní ulice a pět milionů na parkovací dům na rohu ulic Havlíčkova a Velehradská. Další peníze půjdou například do škol, hřišť, chodníků a komunikací.

Také v letošním roce město hospodařilo se schodkovým rozpočtem. Počítal s příjmy 509,8 milionu a výdaji 559,6 milionu korun. Schodek 49,8 milionu korun radnice chtěla pokrýt penězi ušetřenými v dřívějších letech. Po úpravách rozpočtu se však schodek snížil jen asi na 5,6 milionu korun.

Podle vedoucího radničního odboru financí Radima Hlaváče ale letošní rozpočet nakonec skončí přebytkem. Podle něj se tak stane hlavně díky vyšším daňovým příjmům, ale také díky odložení některých plánovaných investic na příští rok. S přebytkem radnice hospodařila i v roce 2016, činil 24,4 milionu korun. Schválený rozpočet přitom očekával schodek 39,2 milionu korun.

Sdílejte článek

Tisknout článek