Kroměříž opět zavádí poplatek z pobytu pro turisty

| 09.12.2022 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Kroměřížská radnice v příštím roce bude znovu vybírat poplatek z pobytu. Vyplývá to z obecně závazné vyhlášky o místním poplatku z pobytu, kterou ve čtvrtek schválili zastupitelé. Kroměříž poplatek zavádí po dvouleté pauze, kdy nebyl zaveden s ohledem na epidemii koronaviru. „Epidemie je snad již minulostí, cestovní ruch opět ožil, a tak důvody pro osvobození od poplatku pominuly. Pro město půjde o významný příjem, který můžeme obratem investovat do podpory cestovního ruchu,“ uvedl starosta Tomáš Opatrný.

Sazba poplatku činí 20 korun za osobu a den. „Zákon stanovuje maximální sazbu 50 korun, jsme tedy pod polovinou této hranice. V závislosti na situaci v oblasti cestovního ruchu by příjem města mohl při sazbě 20 korun dosahovat až zhruba k částce 1,3 milionu korun. A to už jsou prostředky, které nám v rozvoji cestovního ruchu v Kroměříži mohou významně pomoci. Navíc tyto peníze do města přinesou turisté, nezatěžujeme poplatkem obyvatele Kroměříže,“ doplnil radní Jiří Kašík, který má oblast cestovního ruchu na starost.

Místní poplatek z pobytu byl poprvé zaveden na rok 2020. Zákon tehdy zrušil poplatek z ubytovací kapacity a nahradil ho právě poplatkem z pobytu. Platí ho člověk, který nemá v obci, kde pobývá, nahlášené trvalé bydliště, nebo zde nemají pobyt ohlášen jako například ve městě žijící cizinci. Zpoplatněn je úplatný pobyt u jednoho poskytovatele pobytu trvající nejdéle 60 kalendářních dnů po sobě. „Plátcem poplatku je poskytovatel úplatného pobytu, který je povinen vybrat poplatek od poplatníka, tedy od turisty či návštěvníka města,“ dodala vedoucí odboru Útvar tajemníka Petra Svačinová.

Sdílejte článek

Tisknout článek