Kroměříž má ulici pojmenovanou po pilotovi RAF Šiškovi

| 03.11.2023 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Zastupitelé Kroměříže ve čtvrtek schválili pojmenování nové ulice Gen. Šišky. Jedná se o ulici v nové zástavbě nedaleko Hanáckého náměstí z jedné a parkovacího domu z druhé strany. „Nese jméno válečného hrdiny druhé světové války, příslušníka britského královského letectva, pilota slavné 311. československé bombardovací perutě a rodáka z nedalekých Lutopecen,“ uvedl starosta Tomáš Opatrný.

Nová ulice vznikla po výstavbě sedmi bytových domů v ulici Velehradská, které stojí na místě někdejšího vojenského lazaretu. S žádostí o pojmenování nově vzniklé ulice se na město obrátila zástupkyně společnosti Bytové domy Velehradská.

Alois Šiška se narodil 15. května 1914 a zemřel 9. září 2003. Vztah k letadlům měl od mládí. Jeho cílem bylo stát se vojenským pilotem, což se mu podařilo. Po okupaci utekl do zahraničí, kde se nejprve stal členem československé jednotky ve francouzském letectvu. Po kapitulaci Francie se vydal do Anglie, kde se stal pilotem zmíněné 311. československé bombardovací perutě, která byla součástí Royal Air Force (RAF). Na kontě má 19 bojových náletů nad Německo a Itálii. Při posledním z nich byl jeho letoun zasažen a nuceně přistál v chladných vodách Severního moře. V potápějícím se letounu zůstal zadní střelec, ostatním pěti členům posádky se podařilo dostat do záchranného člunu. Šest dní na moři přežili jen tři včetně Šišky. Zbytek války strávil v zajetí, a přestože ho nacisté odsoudili k smrti, dočkal se osvobození. Po únoru 1948 byl několikrát zatčen, vyslýchán a v roce 1950 vyhozen z armády. Vrátil se do ní v roce 1968, než byl o dva roky později definitivně propuštěn. Spolu s manželkou se staral o nemocné a osamělé válečné veterány. Plně rehabilitován byl až po roce 1989. Za své činy obdržel řadu vyznamenání, včetně Řádu Bílého lva, který je nejvyšším státním vyznamenáním České republiky.

Aloise Šišku již připomíná pamětní deska v rodných Lutopecnách. Nyní nese jeho jméno i ulice v Kroměříži, kde na nedalekém Hanáckém náměstí je od roku 2015 pamětní deska připomínající pět kroměřížských rodáků, kteří také za druhé světové války bojovali v řadách RAF. Mezi čestnými hosty při slavnostním odhalení pamětní desky tehdy byla i Dagmar Johnson Šišková, dcera generálmajora Aloise Šišky.

Další fotografie


Sdílejte článek

Tisknout článek