Kroměříž loni hospodařila se schodkem 13 milionů korun

| 16.06.2023 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Kroměřížská radnice v minulém roce hospodařila se schodkem 13,4 milionu korun. Příjmy města loni činily 862,8 milionu korun a výdaje 876,2 milionu korun. Údaje vyplývají ze závěrečného účtu, který ve čtvrtek schválili zastupitelé. Schválený rozpočet počítal s příjmy 834,4 milionu korun a výdaji 991,7 milionu korun, tedy s deficitem 157,3 milionu korun. Město loni proinvestovalo 168,9 milionu korun, schválený rozpočet počítal s investicemi za 221,2 milionu korun.

„Rozpočet na loňský rok sestavovalo ještě bývalé vedení města. Více než 50 milionů korun na jím plánované investice zůstalo jen na papíře, nerealizovalo se, případně byly vyhodnoceny jako zbytečné či příliš finančně náročné. Díky tomu, a především také díky růstu daňových příjmů a okamžitému nástupu úspor na radnici město hospodařilo výrazně lépe, než očekával schválený rozpočet. Ušetřené prostředky budeme moci investovat do akcí a záměrů, které jsme před volbami obyvatelům Kroměříže slíbili,“ uvedl starosta Tomáš Opatrný.

Největší investicí Kroměříže loni byla přestavba domu bývalé vojenské správy v Havlíčkově ulici na byty, která přišla rozpočet v roce 2022 na 72,7 milionu korun. Zhruba 18,8 milionu korun stála instalace podzemních a polopodzemních kontejnerů, na asi 17,6 milionu korun přišla dostavba parkovacího domu a úpravy související pěší zóny v ulici Kpt. Jaroše, 10,8 milionu korun město uvolnilo na sanaci vlhkého zdiva a úpravy přízemí budovy radnice a 10,4 milionu korun na opravy bytového domu v ulici Lutopecká.

Podle vedoucího odboru financí Radima Hlaváče město oproti roku 2021 získalo téměř o 65 milionů korun více na daňových příjmech. „Nejvyšší nárůst zaznamenaly inkasa daně z příjmů právnických osob, 15,2 milionu korun, a daně z přidané hodnoty, 38,3 milionu korun. Vyšší inkaso sdílených daňových příjmů je silně podpořené vývojem inflace, která se ovšem odráží i nárůstem na výdajové straně,“ poznamenal Hlaváč.

Radnice loni nečerpala žádný úvěr. Naopak, zaplatila splátky dvou úvěrů v celkové výši asi 4,4 milionu korun. Na konci loňského roku tak Kroměříž dlužila 24,2 milionu korun.

Na letošní rok město počítá s rozpočtem, který má po úpravách příjmy 986,8 milionu korun a výdaje 1083,7 milionu korun. Schodek 96,9 milionu korun chce pokrýt úsporami z předchozích let. Na investice má radnice vyčleněno zhruba 222 milionů korun.

Sdílejte článek

Tisknout článek