Kroměříž bude hostit festival vojenských hudeb i v dalších letech

| 10.09.2021 | Šárka Kučerová

Tiskové zprávy

Mezinárodní festival vojenských hudeb, který patří k zavedeným akcím s dlouholetou tradicí, se bude konat v Kroměříži i nadále. Vyplývá to z Memoranda o spolupráci při pořádání mezinárodního festivalu vojenských hudeb v letech 2022-2026, jehož obsah schválilo Zastupitelstvo města Kroměříže. „Armáda sice z Kroměříže již před lety odešla, mnozí lidé však stále mají město spojené s jejím působením. A festival, který patří mezi stěžejní kulturní a společenské akce, tuto významnou část historie města připomíná. Jsem rád, že se nám spolupráci s Armádou České republiky daří rozvíjet,“ řekl starosta města Jaroslav Němec.

Foto: Jan Hlaváč

Memorandum formuluje cíle a zásady spolupráce, ale především podíl obou stran – města Kroměříže a Armády České republiky – na zabezpečení akce. Armáda tak, mimo jiné, zajišťuje účast zahraničních orchestrů i českých vojenských hudebních těles, mezi něž tradičně patří Ústřední hudba AČR, Vojenská hudba Olomouc, Vojenský umělecký soubor Ondráš a další, a připravuje návrh programu festivalu. „Město Kroměříž má na svých bedrech technické zajištění akce, jako například místo konání, výstavbu pódia, tribun, ozvučení, přípravu prostoru pro návštěvníky i zázemí pro účinkující. Záštitu nad festivalem by i do budoucna měli mít první zástupce náčelníka Generálního štábu Armády České republiky a starosta města Kroměříže,“ uvedla místostarostka Daniela Hebnarová. 

Po roční přestávce způsobené pandemií koronaviru se Festival vojenských hudeb letos do Kroměříže vrátil. Přehlídku preciznosti a dobré muziky v podání muzikantů armády a renomovaných zpěváků si nenechalo ujít několik tisíc lidí, i když se festival museli obejít bez zahraničních kapel. Ve dvoudenním programu vystoupil Vojenský umělecký soubor Ondráš, Vojenská hudba Olomouc i Ústřední hudba Armády České republiky. Mezi sólisty nechyběli popoví zpěváci Dasha a Ondřej Ruml i operní zpěvačka Lucie Silkenová. Publikum zaujala i exhibice vojáků Čestné stráže Armády ČR, ukázka vojenské kynologie, uniforem i techniky.

Akci si nenechali ujít ani vrcholní představitelé Armády ČR včetně prvního zástupce náčelníka Generálního štábu AČR generálporučíka Jaromíra Zůny, který spolu se starostou Kroměříže nad festivalem převzal záštitu. „V příštím roce se s největší pravděpodobností formát festivalu vojenských hudeb vrátí do tradičních kolejí. Pozvány byly vojenské hudby ze středoevropského regionu, ale i vzdálenějších oblastí,“ avizovala Eva Cajthamlová z Posádkového velitelství Praha.

Festivaly vojenských hudeb se v Kroměříži konají od roku 1992.

Sdílejte článek

Tisknout článek