Kroměříž a Nitra plánují společné aktivity pro školy, spolky i veřejnost

| 18.09.2023 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Kroměříž a slovenskou Nitru pojí už úctyhodných 50 let partnerství, které by obě města chtěla nadále prohlubovat. Ještě letos chtějí záměr stvrdit podpisem nové deklarace, která vzejde ze společného slavnostního jednání městských rad. „A tento symbolický akt také odstartuje celou řadu konkrétních aktivit, které by se měly promítnout v kulturní, společenské i turistické nabídce příštího roku,“ uvedl místostarosta Pavel Motyčka.

Místostarosta Pavel Motyčka si na další spolupráci podal ruku s primátorem Nitry Markem Hattasem.

Podle něj by se do plánovaných aktivit měly zapojit školy i spolky, které v obou městech působí. „Ve hře je samozřejmě výměna například hudebních a tanečních souborů na akcích v obou městech, ale také výměnné pobyty studentů či spolupráce ohledně dobré praxe v sociálních službách, zdravotnictví i na úrovni obou městských úřadů,“ dodal Motyčka, který se začátkem září setkal v Nitře s tamním primátorem Markem Hattasem a společně navrhli další postup v naplňování družebních vztahů.

Oficiální družební smlouva o partnerství Kroměříže a Nitry byla podepsána 1. prosince 1972. Hned v následujícím roce 1973 odstartovala spolupráce, která přetrvává dodnes. Projevuje se aktivitami v řadě oblastí počínaje kulturou, přes oficiální i neoficiální setkání až po společné projekty. „Covid sice intenzitu spolupráce narušil, o to větší chuť ke spolupráci teď ale obě města mají,“ doplnil radní Jiří Kašík, který na radnici zodpovídá za agendu partnerských měst, kultury a cestovního ruchu.

Sdílejte článek

Tisknout článek