Knihovna Kroměřížska dokončila opravu podlahy v oddělení pro dospělé čtenáře

| 03.08.2017 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy Kultura

Knihovna Kroměřížska dokončila opravu podlahy v oddělení pro dospělé čtenáře. Dvacet let staré marmoleum je pryč, dělníci místo něj položili nové. Vyměněny byly i koberce. Knihovníci momentálně instalují zpátky regály a na své místo nosí knihy. „Oddělení díky světlejší podlaze a kobercům prohlédlo. Myslím, že čtenáři budou spokojeni,“ uvedl starosta Jaroslav Němec.

Investice přišla na 720 000 korun. Kromě opravy podlahy v oddělení pro dospělé čtenáře zahrnovala i úpravu vstupu z Vrchlického ulice na bezbariérový. Pro imobilní zde navíc vzniklo nové parkovací místo. „Na podzim je ještě plánována úprava vstupu do centra celoživotního učení v suterénu knihovny, který také bude bezbariérový,“ přiblížila ředitelka knihovny Šárka Kašpárková.

Oprava podlahy si vyžádala uzavření knihovny, která je od 10. července mimo provoz. V pondělí a ve středu od 14:00 do 17:00 je pouze otevřené centrum celoživotního učení, kam lidé mohou vracet knihy, najdou zde noviny a mohou jít i na internet. Knihovna by měla být mimo provoz až do 18. srpna. „Pokud ale stihneme přestěhovat knihy dříve, uzavírku ukončíme. Informaci o případném dřívějším znovuotevření najdou čtenáři na internetových stránkách knihovny,“ dodala Kašpárková.

Knihovna také vymění nábytek posezení kolem fontány v oddělení pro dospělé čtenáře. Náročnější bude stěhování knih, kterých knihovníci na své místo musejí instalovat kolem 60 000. „A to nám ještě pomohli čtenáři, kteří využili navýšení limitu půjček z 20 na 30 a řadu knih si půjčili. Vracení knih na místo je pro nás náročnější než jejich vystěhování. Každá totiž musí být zařazena přesně na svém místě, aby ve fondu nebyly zmatky,“ dodala Kašpárková.

Souběžně se knihovníci navíc musejí připravit na zavádění nového softwaru, který ji připraví na samoobslužný systém půjčování, jenž by měl být zaveden do konce letošního roku.

Knihovna Kroměřížska vznikla před 120 lety, 17. února 1897 v budově v Jánské ulici. O deset let později disponovala 2034 svazky. Během let několikrát měnila místo. Po druhé světové válce se usídlila v Kollárově ulici, kde vydržela až do stěhování v roce 1997. Od června roku 1998 je v rekonstruované budově bývalého kina na Slovanském náměstí. Knihovna má nyní navíc tři pobočky ve městě a dalších pět v jeho místních částech. Navštěvuje ji asi 6500 čtenářů, kteří mohou vybírat z asi 187 000 knih.

Další fotografie


Sdílejte článek

Tisknout článek