Klub UNESCO slavil 30 let, starosta Němec dostal Cenu Karla z Lichtensteinu Castelcorna

| 01.10.2021 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Klub UNESCO Kroměříž si letos připomíná 30 let od svého založení. Členové a příznivci klubu si toto výročí připomněli ve čtvrtek na slavnostním koncertu v podání Konzervatoře P.J. Vejvanovského a sólistů v Květné zahradě. Klub při této příležitosti udělil dvě Ceny Karla z Lichtensteinu Castelcorna. Převzali je profesorka Helena Illnerová, bývalá předsedkyně Akademie věd České republiky a předsedkyně České komise pro UNESCO, a také starosta Kroměříže Jaroslav Němec.

Jaroslav Němec a Eva Nováková

„Přišli jsme vzdát hold Klubu UNESCO a jeho třicátému výročí, a hlavně paní doktorce Evě Novákové, která Klub UNESCO vede, a za tuto dobu posunula město na kulturně památkové úrovni mnohem dál, než bylo v roce 1991. Památky UNESCO, zámek a Podzámecká a Květná zahrada, jsou tím, čím se město Kroměříž může pyšnit. Jsme na mapách nejen českých, ale i evropských a světových. Velkou měrou se o to zasloužil právě Klub UNESCO Kroměříž,“ oslovil diváky v zaplněném skleníku Květné zahrady Jaroslav Němec.

Illnerovou klub ocenil za celoživotní vědeckou činnost, dlouholetou spolupráci s Klubem UNESCO Kroměříž a za podporu jeho činnosti zejména v propagaci vědy, a starostu za podporu kultury v Kroměříži, spolupráci s Klubem UNESCO a za osobní přínos ke zvelebení veřejného prostoru města. „Můžeme těmto lidem projevovat vděčnost za jejich odvahu, že se pustili jeden každý do velmi zajímavého díla. Zanechali za sebou významné stopy v kultuře našeho města a toto dění podporovali a obohatili kulturu a vzdělávání v našem městě,“ uvedla předsedkyně Klubu UNESCO Eva Nováková.

Připomněla také, že zahradám a zámku se dostalo nejvyššího ocenění, jaké památky mohou dostat. „Je přirozené, že s odstupem času ztrácí na svém významu množství realizovaných konferencí, výstav, soutěží, ale zůstává Seznam světového kulturního dědictví, odkud tyto památky nikdo nevymaže, pokud se ovšem o ně budeme dobře starat. Je to počin velmi významný pro budoucnost města, velká příležitost pro rozvoj cestovního ruchu. Jsme v nejvýznamnějších kalendářích, cestovních kancelářích. Vyhledávají nás ti, kteří milují vzácné památky. Kdyby nic jiného Klub UNESCO neudělal, než přišel s touto iniciativou, tak to stálo za to,“ rekapitulovala Nováková.

Klub UNESCO Kroměříž zahájil svou činnost v září roku 1991. Zámek a obě zahrady byly na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO zapsány v roce 1998. Město pod vedením starosty Němce s Klubem UNESCO úzce spolupracuje. Společně například odhalovaly Lavičku Václava Havla, na příští rok společně připravují instalaci památníku olomouckého biskupa a mecenáše Karla z Lichtensteinu Castelcorna, po kterém je pojmenovaná klubem udělovaná cena. Město také spolupracuje s novým majitelem zámku a Podzámecké zahrady, s olomouckým arcibiskupstvím. Zastupitelé v září schválili příspěvek 1,15 milionu korun na obnovu a údržbu Podzámecké zahrady.

Další fotografie


Sdílejte článek

Tisknout článek