Jana Janoušková odstoupila z městské rady, novým radním je Petr Komínek

| 07.12.2018 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Radní Jana Janoušková (Nezávislí) rezignovala na funkci a nadále zůstává jen řadovou zastupitelkou. Do městské rady byl za ni ve čtvrtek zvolen další zástupce Nezávislých Petr Komínek. Obdržel hlasy 15 z celkem 26 přítomných zastupitelů. Janoušková na post radní rezignovala kvůli tomu, že je majitelkou novin.

„Podle zákona jsem měla 60 dnů na to, abych se vzdala buď pozice radní, nebo vlastnictví novin. Mnozí mě přesvědčovali, abych vydávání novin převedla na někoho jiného, jinak odchodem z rady zklamu ty, kteří mě volili. Zákonu totiž nevadí, že bych noviny dělala dál. Vadí, že je vlastním. Toto „šalamounské“ řešení však považuji za obcházení zákona, a to nemám v povaze. To, že zákon lidově zvaný „lex Babiš“, obešel někdo jiný, není důvodem k tomu, abych to udělala také,“ uvedla Janoušková.

V Kroměříži se na koalici dohodli Nezávislí, tři koaliční zastupitelé zvolení za Zdravé Kroměřížsko, Občanští demokraté a nezávislé osobnosti (ODS), Česká pirátská strana a Česká strana sociálně demokratická (ČSSD). V sedmadvacetičlenném zastupitelstvu mají společně 16 hlasů. V devítičlenné radě mají tři zástupce Nezávislí, po dvou koaliční zastupitelé zvolení za Zdravé Kroměřížsko a ODS a po jednom ČSSD a Piráti.

Letošní komunální volby v Kroměříži vyhráli Nezávislí ziskem 19,66 procenta hlasů a šesti mandátů. Druhou příčku obsadilo ANO 2011 s 16,52 procenta a pěti mandáty a na třetím místě skončilo Zdravé Kroměřížsko ziskem 12,12 procenta hlasů a čtyř zastupitelů. Do zastupitelstva se dostali i kandidáti KDU-ČSL, ZVUK 12 a nezávislých (11,72 procenta a tři mandáty), ODS (8,95 procenta a tři mandáty), České pirátské strany (7,48 procenta a dva zastupitelé), ČSSD (6,12 procenta a dva zastupitelé) a KSČM (6,10 procenta a dva zastupitelé).

Sdílejte článek

Tisknout článek