Jablečný den na Velkém náměstí přinese zábavu i poučení

| 21.09.2021 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Kroměřížská radnice chystá na sobotu 16. října Jablečný den spojený s farmářskými trhy. „Návštěvníci budou moci ochutnat různé výrobky z jablek, včetně moštů, prohlédnout si výstavu plodů starých odrůd a také si užít připravený kulturní program,“ uvedla místostarostka Daniela Hebnarová. Akce se uskuteční na Velkém náměstí od 9 do 16 hodin, a to jen za příznivého počasí a příznivé epidemické situace. Vstup je zdarma.

Jablečný den zájemcům představí historii ovocnářství na Kroměřížsku a výsledky mapování a pátrání po starých a krajových odrůdách jabloní a hrušní. „Mnozí si jistě vzpomenou na některé názvy odrůd, jako jsou například Panenské české, Strýmka, Kysňačka, Parména zlatá zimní nebo Malinové Holovouské,“ poznamenal Martin Posolda z odboru služeb, který má na starost městskou zeleň. Podle něj by se staré odrůdy mohly do krajiny vrátit v podobě extenzivně obhospodařovaných sadů a alejí.

„V dnešní době představují tyto plochy v okolní kulturní krajině často poslední místa, kde přežívá řada vzácných druhů rostlin a živočichů, neboť v intenzivně zemědělsky využívané krajině byla už většina původních přirozených biotopů těchto organismů zničena,“ dodal Posolda. Staré a krajové odrůdy jsou navíc podle něho odolné, plodné, rozmanité chuti i vysokého obsahu vitaminů, které často novější prošlechtěné odrůdy jabloní a hrušní postrádají.

Jablečný den nabídne také workshopy, pohádku pro děti Sněhurka a 7 trpaslíků, fotokoutek a soutěže. Chybět nebude ani občerstvení. Akci pořádá kroměřížská radnice a Zdravé město Kroměříž ve spolupráci s dalšími partnery. Více informací je na webu https://kromeriz.eu/udalosti/jablecny-den/.

Sdílejte článek

Tisknout článek