Hodina parkování na Hanáckém náměstí přijde na deset korun

| 22.12.2022 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Parkování na Hanáckém náměstí bude od 1. ledna 2023 zpoplatněné. Hodina stání zde při platbě prostřednictvím parkovacích automatů či mobilní/webové aplikace přijde na deset korun, za každou další hodinu pak motorista zaplatí dvacetikorunu. Platit se bude od pondělí do pátku v době od 7:00 do 18:00 a v sobotu od 7:00 do 13:00. O zpoplatnění stání na Hanáckém náměstí rozhodli radní ještě v minulém volebním období, nyní městská rada schválila nový provozní řád placených parkovišť, včetně sazby za parkování na Hanáckém náměstí.

Pokud zde řidič bude platit parkovné prostřednictvím SMS, za 60 minut zaplatí 15 korun, za 90 minut bude platit 25 korun a za dvě hodiny parkování 35 korun. Autobusy budou prostřednictvím parkovacích automatů či mobilní/webové aplikace platit hodinovou sazbu za první, druhou a třetí hodinu 100 korun, maximální poplatek za den je 300 korun. Při platbě SMS jsou opět poplatky vyšší. Za 60 minut činí 130 korun, za 120 minut 240 korun a za 180 minut 350 korun.

„Cena a provozní doba je u osobních vozidel stejná jako u parkovišť v Albertově ulici u nemocnice a u lékařského domu na náměstí Míru. Pro srovnání, v nedalekém parkovacím domě je 30 minut parkování zdarma a nad 30 minut parkování se platí deset korun za každých započatých 60 minut. S tím, že maximální denní platba za parkovné je v parkovacím domě 50 korun,“ uvedl místostarosta Karel Holík. Cena parkování pro autobusy je stejná jako na parkovišti pro autobusy v Chropyňské ulici.

Parkoviště na Hanáckém náměstí je nedaleko centra. Často zde tak nechávají svá vozidla lidé, kteří do Kroměříže jezdí za prací. „Úprava tohoto veřejného prostranství stála rozpočet velké peníze. Parkují na něm přitom většinou lidé z okolí. Peníze, které od nich město na parkovném vybere, budeme moci investovat ve prospěch obyvatel Kroměříže,“ dodal Holík.

Město dokončilo přeměnu někdejšího asfaltového vojenského nástupiště a přiléhajících ploch v Hanácké náměstí s parkovou úpravou, parkovištěm, kašnou, dětským hřištěm a malým amfiteátrem v roce 2010. Přišla zhruba na 35 milionů korun. Parkovacích míst pro osobní automobily je na náměstí zhruba stovka.

V Kroměříži je nyní zpoplatněno zhruba 940 parkovacích míst, většinou v centru města a jeho okolí, případně u areálu nemocnice.

Sdílejte článek

Tisknout článek