Foyer radnice zdobí výstava kroměřížských učitelů a výtvarníků poválečného období

| 13.10.2016 |

Tiskové zprávy

Slavnostní vernisáží byla ve středu 12. října 2016 ve foyer radnice zahájena výstava k uctění památky kroměřížským učitelům-výtvarníkům poválečného období.

„Je to ojedinělá příležitost vidět a porovnat na jednom místě tvorbu deseti výtvarníků, jejichž výtvarné úspěchy přesáhly hranice Kroměříže“, zmínila úvodem Eva Nováková z KIubu UNESCO.

Přáním Evy Novákové, která byla hlavní iniciátorkou vzniku této výstavy, bylo představit široké veřejnosti život a dílo kroměřížských rodáků nebo těch, kteří byli s Kroměříži v poválečném období profesně spojeni.

Podařilo se připravit medailonky o umělcích, včetně ukázek jejich tvorby, ať už formou reálného obrazu, který ne každý majitel byl ochoten pro tento účel zapůjčit, či fotografie jejich děl.

A tak se můžeme seznámit s životem a dílem Jana Jílka, Jiřího Nováka, Františka Vrobela, Miroslava Havely, Zdeňka Novotného, Jana Lehara, Františka Josefa Krause, Vladimíra Škrance, Oldřicha Zezuly nebo Jožky Kraťochové.

Mezi hosty slavnostní vernisáže byla i paní Zdena Nováková, manželka Jiřího Nováka (1927-2010), grafika, malíře a středoškolského pedagoga, který léta učil na Střední pedagogické škola v Kroměříži. V roce 1999 mu bylo uděleno čestné občanství za mimořádné zásluhy a přínos městu Kroměříž. Z rukou Jaroslava Němce, starosty města Kroměříž, převzala kytici se srdečným poděkováním.

„Jsem rád, že výstavy na naší radnici začínají mít svou tradici. Jedná se už o pátou výstavu v těchto prostorách za poslední rok. Kroměříž historicky patří k městům zaměřeným na školství, a proto mě nadchla myšlenka spojit výtvarnou uměleckou tvorbu se školstvím“, dodal starosta Němec.

Výstava, která je přístupná veřejnosti ve foyer kroměřížské radnice, potrvá do 7. listopadu 2016.


Další fotografie


Sdílejte článek

Tisknout článek