Festival vojenských hudeb se letos v Kroměříži neuskuteční

| 29.05.2020 | Šárka Kučerová

Tiskové zprávy

Mezinárodní festival vojenských hudeb se letos v Kroměříži neuskuteční. Důvodem jsou stále platná hygienická a epidemiologická pravidla přijatá kvůli pandemii koronaviru. Festival se měl ve městě konat pošestadvacáté, a to 29. a 30. srpna. „Festival vojenských hudeb patří k tradičním akcím, které do Kroměříže pravidelně lákají nespočet návštěvníků i účinkujících z Česka i ze zahraničí a přispívá k jejímu zviditelnění. Důležitější je však zdraví a bezpečnost obyvatel i případných návštěvníků. Proto se akce letos neuskuteční,“ uvedl starosta Jaroslav Němec.

Podle plukovníka generálního štábu Radka Šíby z Posádkového velitelství Praha byly všechny pozvané zahraniční a domácí vojenské orchestry o této skutečnosti informovány a byly pozvány na příští ročník.

„Vojenské hudební soubory a jejich originální vystoupení každoročně připomínají, že Kroměříž je městem hudby i místem, které bylo dlouhodobě spjato s armádou. Doufám tedy, že po roční přestávce se k festivalu opět vrátíme,“ dodala místostarostka Daniela Hebnarová. Mezinárodní festival vojenských hudeb se koná po dva víkendové dny na ploše Velkého náměstí a přilehlých ulicích a celý program je přístupný zdarma.

Počátky festivalu vojenských hudeb v Kroměříži sahají do posledních ročníků festivalu Armádní soutěže umělecké tvořivosti, který se v Kroměříži konal od 60. let minulého století. Tradice byla obnovena po roce 1992, od té doby se koná každoročně. Výjimkou byl rok 2002, kdy byla armáda nasazena při povodních, a léta 2009 a 2010, kdy armáda o festival neměla zájem. Argumentovala tehdy i tím, že ve městě již není vojsko. Posádka Kroměříž opustila v roce 2004. Tradice byla opět obnovena v roce 2011.

Sdílejte článek

Tisknout článek