Duben bude patřit slovenským partnerským městům Nitra a Ružomberok

| 22.03.2017 |

Tiskové zprávy Kultura

Znáte partnerská města Kroměříže? I když s mnohými z nich trvá družba už několik desetiletí, přiznejme si, že o našich přátelích víme stále poměrně málo. Právě proto se kroměřížská radnice rozhodla partnerské vazby zintenzívnit a především přenést z úrovně oficiálních delegací mezi běžné občany. Začínáme v dubnu prezentací země, která je nám nejblíže, tedy Slovenskem a partnerskými městy Nitra a Ružomberok.

„Naší snahou není vytvořit nějakou novou monstrózní akci, ale průběžně a přirozeně kulturu našich partnerů začlenit do nabídky Kroměříže. Začínáme už v dubnu, kdy v rámci Dnů partnerských měst do Kroměříže přijedou jak slovenské folklorní soubory, tak třeba studentská kapela nebo výtvarníci a fotografové,“ prozradil vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu Pavel Zrna.
První porci Slovenska můžete ochutnat v pátek 7. dubna. Ve 13 hodin začne ve foyer radnice výstava fotografií Juraje Vohnouta nazvaná Vlkolínec v noci. Fotografie z tohoto cyklu vznikaly více než deset let technicky velmi náročným a unikátním způsobem v přirozeném světle nočního historické vsi Vlkolínec, která je částí  Ružomberku a je zapsaná na seznamu UNESCO. Svou několikaletou práci prezentuje autor poprvé i v Kroměříži a k vidění bude do 18. dubna.
Téhož dne, jen o hodinu později ve 14 hodin, se v Domě kultury v plné kráse představí Nitra, pro kterou je Kroměříž nejstarším partnerským městem. Nejprve se můžete těšit na vernisáž výstavy nitranských výtvarníků ze skupiny PLAY ART, kteří už řadu let spolupracují se Spolkem přátel výtvarného umění Kroměřížska. Výstava bude k vidění v pravé klubovně až do konce dubna.
Ve stejných prostorách bude hned po vernisáži následovat velmi zajímavý program v podobě poutavé prezentace Nitry a její turistické nabídky. Přijedou průvodci v kostýmech a představí vše, co byste si neměli při návštěvně Nitry nechat ujít, včetně speciálního cenově zvýhodněného pobytového balíčku ušitého na místu právě nám Kroměřížanům.
Další porci slovenské kultury si můžete užít v sobotu 22. dubna na Hanáckém náměstí, kde se už podruhé uskuteční Hanácký den zaměřený na folklorní tradice našeho regionu. Odpolední program zpestří vzácní hosté ze Slovenska, a to Folklorní soubor Likava ze stejnojmenné obce u Ružomberku, a také ženská pěvecká skupina Vranky z Nitry. K vidění tu ale budou i ukázky řezbářských tradic Liptova. A v samotném závěru měsíce věnovaném slovenským partnerským městům si přijdou na své hlavně mladí. 28. dubna se v Kroměříži uskuteční Studentský majáles a v jeho programu vystoupí i studentská kapela Neverback z Nitry.
Dubnem ale partnerská kulturní výměna zdaleka nekončí. Pokračovat bude i v dalších měsících roku. Už teď můžeme prozradit, že 10. června přivítáme na Vybarveném běhu bubenickou show Tambores z Nitry.

Další fotografie


Sdílejte článek

Tisknout článek