Držitelem Ceny města Kroměříže za rok 2021 je Miroslav Pilát

| 10.12.2021 | Šárka Kučerová

Tiskové zprávy

Cenu města Kroměříže za letošní rok obdrží Miroslav Pilát. Rozhodli o tom zastupitelé na doporučení městské rady, která vybírala z šesti nominovaných osobností. „Miroslav Pilát je velmi aktivní, celoživotně se věnuje kultuře i sportu, je výraznou a známou kroměřížskou osobností, která se podílí na zviditelnění města,“ uvedla místostarostka Daniela Hebnarová.

Cenu města Kroměříže uděluje každý rok vedení města jedné osobnosti za podstatný přínos rozvoji města, za jeho propagaci a reprezentaci. Miroslav Pilát má za sebou kariéru pedagoga, poté byl přednostou okresního úřadu. V této funkci se (i coby člen Klubu UNESCO Kroměříž) podílel na zápisu arcibiskupského zámku a zahrad na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO v roce 1998. Je aktivním a dlouholetým členem Klubu UNESCO Kroměříž a jeho vedení, předsedou Fotoklubu Domu kultury Kroměříž a zároveň organizátorem tradičního kroměřížského Fotobraní. Dlouhá léta pracoval v čele Tenisového klubu Bajda Kroměříž a výrazně se zasloužil o zvelebení celého areálu Bajdy. Letos oslavil 75. narozeniny.

„Udělení Ceny města Kroměříže je spojeno s předáním čestného uznání, věcné ceny a peněžní odměny,“ doplnila Hebnarová.

Za rok 2020 získal Cenu města Kroměříže psycholog, pedagog a vědecký pracovník Stanislav Kratochvíl. V předloňském roce byla cena udělena pedagožce Zdeňce Skaličkové. V roce 2018 byl za svou celoživotní aktivitu v oblasti amatérské umělecké činnosti oceněn Josef Olišar. Za rok 2017 cenu získala Jitka Dvořáková, bývalá místostarostka, pedagožka, ředitelka základní školy a předsedkyně Klubu UNESCO Kroměříž. O rok dříve zastupitelé ocenili učitele dějepisu kroměřížského gymnázia Evžena Petříka. Za rok 2015 obdržela cenu předsedkyně Klubu UNESCO Kroměříž Eva Nováková, za rok 2014 Sylviane Brazillierová z francouzského partnerského města Chateaudun a za rok 2013 bývalý ředitel místního zámku a zahrad Antonín Lukáš. Vůbec prvním držitelem byl v roce 2009 učitel a sbormistr pedagogické školy Jan Štěpánek, o rok později cenu obdržel jazzový skladatel a trumpetista Jaromír Hnilička. Za rok 2011 ji zastupitelé udělili lékaři a dlouholetému předsedovi Sdružení přátel Kroměříže v Praze Josefu Kvapilíkovi a za rok 2012 cenu dostal koncertní mistr a dlouholetý pedagog Karel Janeček.

Sdílejte článek

Tisknout článek