Dotační program na podporu paliativní péče nebyl vyčerpán

| 14.04.2023 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Zastupitelé schválili dotaci 120 tisíc korun pro organizaci Andělé Stromu života z Nového Jičína, která poskytuje v Kroměříži mobilní paliativní péči lidem trpícím nevyléčitelnou nemocí. V dotačním programu bylo na tyto účely vyčleněno 200 tisíc korun. „Vyhověli jsme jedinému žadateli, a to stoprocentně. Byli jsme přitom při schvalování rozpočtu opozicí osočováni z toho, že mobilní paliativní péči podporujeme nedostatečně. Nakonec vyčleněná částka ani nebyla zcela vyčerpána, protože ji zkrátka není komu rozdělit. Podporou paliativní péče se budeme nadále ve spolupráci s odborníky systematicky zabývat,“ uvedl místostarosta Pavel Motyčka.

Dotace je určena pro organizace, které poskytují své služby pro klienty s trvalým pobytem v Kroměříži a jejích místních částech. Pracovníci mobilních paliativních služeb pomáhají zvládat umírajícím i jejich blízkým závěrečnou část jejich života. Cílem těchto služeb je umožnit nevyléčitelně nemocným pacientům, aby strávili poslední dny a týdny svého života v rodinném kruhu s lidmi, které mají nejraději, a současně měli přístup k co nejkvalitnějším odborným službám. Mobilní paliativní péče současně poskytuje také podporu rodinným příslušníkům umírajících, a umožňuje jim, aby člověk v poslední části svého života měl čas na své nejbližší a čas na rozloučení.

Podle starosty Tomáše Opatrného se jedná o důležitou oblast života, která si finanční podporu města zaslouží. „Paliativní péče patří podle mě k tématům, která by však neměla být předmětem politického boje. Opozice nás nařkla z toho, že je pro vedení radnice důležitější přilákat turisty než přispět na péči nevyléčitelně nemocným občanům města. Považuji to za nehorázný podpásový faul, slušně řečeno. Podporu paliativní péče považujeme za důležitou. A od začátku jsme také říkali, že budeme reagovat na zájem organizací o dotace a podle toho případně částku navýšíme,“ dodal Opatrný.

Všechny organizace, které uvádí, že na území města Kroměříže poskytují mobilní paliativní péči, byly podle vedoucího odboru sociálních věcí a zdravotnictví Radovana Klabala o možnosti získat dotaci informovány. „Žádost však na městský úřad přišla pouze jediná,“ potvrdil Klabal.

Program pro poskytování finanční podpory z rozpočtu města k zajištění financování mobilní paliativní péče určuje finanční podporu službám mobilní paliativní péče na základě jednotného nediskriminujícího výpočtu. Program rozlišuje pouze počet výkonů pro občany s trvalým pobytem v Kroměříži za předchozí rok, v tomto případě tedy za rok 2022, od kterého se pak odvíjí výše přiznané dotace na rok 2023. Dotace je určena na činnost nebo provoz služby a může činit maximálně 70 procent nákladů.

Sdílejte článek

Tisknout článek