Dluhy v městských bytech výrazně klesly, poprvé pod tři miliony korun

| 30.10.2020 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

Vedení kroměřížské radnice se podařilo výrazně snížit dluhy v městských bytech. Zatímco na konci roku 2018 činily více než 3,5 milionu korun, ke konci letošního září evidovaly Kroměřížské technické služby (KTS), které mají bytový fond města ve výpůjčce, dluhy ve výši necelých 2,9 milionu korun. „Dluhy se snížily zhruba o 650 tisíc korun a poprvé jsme se tak dostali pod tři miliony korun. Tvrdý přístup vůči dlužníkům se městu vyplácí,“ uvedl místostarosta Karel Holík.

Dlužníků je asi 90, z toho zhruba třetina již v městských bytech nebydlí. „Podáváme žaloby na neuhrazené nájemné. S nájemníky, kteří se k závazkům staví čelem a dluhy splácejí, uzavíráme splátkové kalendáře. Kdo ale neplatí, musí byt opustit. Podali jsme již asi dvě desítky žalob na vyklizení. Polovina dlužníků opustila byty dobrovolně, tři až po nařízené exekuci,“ zrekapitulovala právnička KTS Lucie Konečná.

Dvě exekuce se odehrály v těchto dnech vystěhováním, první na konci letošního července. U dalších KTS, které stoprocentně vlastní město, čekají, až bude konat exekutor. Podle starosty Jaroslava Němce bude město v nekompromisním přístupu vůči neplatičům pokračovat. „Není možné, aby lidé, kteří si neplní povinnosti, neplatí nájemné, nereagují na urgence a výzvy, případně nedodržují pravidla slušného chování v domě, nadále městský byt užívali. Pravidla musí platit pro každého,“ doplnil Němec.

Kroměříž má 510 bytů. Většina z nich, 422, je v takzvaných domech zvláštního určení pro soběstačné seniory a zdravotně postižené. Další byty jsou určené pro příjmově vymezené skupiny obyvatel, zbylé jsou vedeny jako městské byty. Do tohoto fondu nejsou započítány byty v domovech pro seniory, o které se stará příspěvková organizace města Sociální služby města Kroměříže.

Další fotografie


Sdílejte článek

Tisknout článek