Díky Senior taxi je můj život veselejší, říká nevidomý muž z Trávnických zahrádek

| 22.11.2017 | Jan Vondrášek

Tiskové zprávy

V Kroměříži od letošního roku usnadňuje starším lidem a zdravotně postiženým cesty k lékaři, na úřady či na nákupy Senior taxi. Pravidelně jej využívá i dvaačtyřicetiletý Roman Miklík, který po úrazu přišel o zrak a který je předsedou kroměřížské odbočky Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých ČR (SONS). „Díky Senior taxi mám daleko veselejší život,“ řekl Miklík.

O službě se dozvěděl od vedoucí kroměřížského pracoviště SONS Eriky Hanzalové a od pracovníků zdejší charity. „Měl jsem z toho nejdříve strach. Bál jsem se, že Senior taxi mě pouze dopraví z bodu A do bodu B a konec. Ale není to tak. Řidič mě doprovází do ordinace, usadí mě na sedátko a počká na mě. Je to bezvadné,“ uvedl.

Senior taxi využívá hodně často. Jezdí s ním především k lékaři a na úřady, ale také třeba do klubovny SONS ve Velehradské ulici v Kroměříži. „Jezdím určitě každý týden, někdy i vícekrát. Nákladné mi to nepřipadá, zařizovat si odvoz a asistenci u rodiny je složitější,“ dodal Miklík s tím, že jedna cesta vozidlem Senior taxi ho nepřijde na více než na 80 korun.

Pokud se navíc domluví více osob, náklady si mezi sebe rozpočítávají. „Využili toho třeba kolegové ze SONS, když potřebovali jet ke mně,“ poznamenal Miklík. Na službě oceňuje zejména její komplexnost. „Není to jako obyčejný komerční taxík, ale je to plnohodnotná sociální služba. Bez Senior taxíka by můj život provázela řada starostí, útrap a zařizování,“ doplnil Miklík.

Senior taxi by vytkl pouze jednu věc. „Jediný problém je, že jezdí jen v pracovní dobu v pondělí až v pátek. Rád bych, aby jezdil i v sobotu a v neděli. Člověk totiž nežije jen lékařskými prohlídkami a návštěvami úřadů, ale o víkendu by chtěl třeba vyrazit za rodinou nebo za přáteli. Senior taxíkem to bohužel dnes není možné,“ poznamenal Miklík.

Senior taxi provozují Sociální služby města Kroměříže, které jsou příspěvkovou organizací města. Taxík jezdí ve všední dny od 6:30 do 15:00. Využívají ho lidé starší 65 let nebo zdravotně postižení s trvalým bydlištěm v Kroměříži a místních částech města. Taxík je třeba objednat na telefonním čísle 601 086 101. Nástupní sazba je 15 korun, kilometr jízdy přijde také na 15 korun a za každou minutu čekání se účtují dvě koruny.

„Zájem o službu se zvyšuje, což nás velmi těší. V posledních měsících počet výjezdů roste, od ledna do konce října jich máme celkem už 950. Ukázalo se, že služba má pro naše občany smysl, přestože je jasné, že nikdy nebude zisková. Lze ji ale provozovat s přijatelnými dopady na rozpočet města,“ doplnil místostarosta Pavel Motyčka. Město letos dofinancuje provoz Senior taxi částkou 420.000 korun, příští rok by náklady měly klesnout zhruba ke 300.000 korun.

Sdílejte článek

Tisknout článek